Zdroj: Shekel

Vlna protivládních nepokojů, která se z Tuniska a Egypta přelila do řady blízkovýchodních zemí, nabývá na síle po tvrdých zákrocích proti demonstrantům z posledních dnů.

Krvavé páteční střety v Jordánsku se dvěma mrtvými a více než stovkou zraněných zhatily reformní dialog zahájený králem Abdalláhem II. V Sýrii se po policejních zásazích, při nichž bylo od středy zabito údajně přes sto demonstrantů, dnes objevila na Facebooku výzva k lidovému povstání ve všech provinciích.

Naproti tomu v Jemenu se rýsuje dohoda o předání moci. Podle úřadujícího ministra zahraničí abú Bakra Kirbího by mohla být uzavřena ještě dnes a časový rámec předání vlády prezidenta Alího Abdalláha Sáliha by neměl být jejímu dosažení nijak na překážku.

Při demonstracích, jimiž se opozice snaží Sáliha svrhnout, zahynulo od konce ledna na 70 lidí. Sálih se zpočátku snažil uspokojit opozici slibem, že nebude kandidovat v prezidentských volbách, jejichž řádný termín připadá na rok 2013. Po policejním zásahu v Saná, při němž 18. března zahynulo 52 osob, parlament o dva dny později odhlasoval výjimečný stav, vláda podala demisi a prezident přišel s dalším ústupkem, nabídkou uspořádat předčasné prezidentské volby ještě letos. V pátek Sálih před shromážděním svých stoupenců řekl, že je připraven předat moc, ale nikoli svým odpůrcům.

V Sýrii se stalo před týdnem centrem protivládních protestů město Dará jižně od metropole. Ve středu tam při brutálním zásahu proti demonstrantům bylo podle svědků, opozičních a nemocničních zdrojů zabito sto lidí. Protesty se pak rozšířily do řady dalších syrských měst, v pátek přišlo o život nejméně 20 lidí při střelbě do demonstrantů v Sanamínu. V noci na dnešek vojáci údajně zaútočili proti asi 4000 účastníků protestu v sedě ve městě Duma u Damašku, kolem 200 demonstrantů bylo zatčeno.

Syrská Liga na obranu lidských práv se sídlem v Londýně dnes oznámila, že syrské úřady v pátek večer propustily 200 zadržených aktivistů. Dnes bylo údajně osvobozeno dalších 70 politických vězňů, včetně islamistů.

“Dnes, v sobotu, lidové povstání ve všech syrských provinciích,” citovala agentura AFP z výzvy, která se objevila na stránce Syrská revoluce 2011 na sociální síti Facebook. “Dnes a každý další den budeme pokojně vycházet do ulic, dokud nedosáhneme svobody.”

V Jordánsku po pátečním střetu mezi protivládními demonstranty a loajalisty a po policejním zásahu v Ammánu, které si vyžádaly dva mrtvé a na 130 zraněných, se ocitl v troskách dialog o reformách. Nejsilnější opoziční strana, Islámská akční fronty (IAF), dnes oznámila, že odchází z výboru pro národní dialog vedeného premiérem Maarúfem Bachitem.

Premiérovo odstoupení je spolu s vytvořením vlády více nakloněné reformám, rozpuštěním parlamentu a všeobecně obávané tajné policie hlavním požadavkem opozice. Premiér naopak v pátečním televizním vystoupení obvinil IAF a za ní stojící Muslimské bratrstvo z vyprovokování pátečního střetu, který označil za nepřijatelný začátek chaosu. Maarúf Bachit varoval před opakováním takového masakru. “Tyto síly si zahrávají s ohněm,” prohlásil na adresu IAF a Muslimského bratrstva.

Saná/Ammán/Damašek 26. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Heydrichův syn a oprava zámku, kde bydlel jeho otec?

Další článek

Začne třetí intifáda online?