Zdroj: Shekel

Poznatky moderních přírodních věd nejsou v tak velkém rozporu se současným teologickým a filozofickým přístupem při hledání odpovědí na otázky o původu všech věcí, jak si mnozí lidé myslí.

Dokonce existují styčné body mezi přírodními vědami a monoteistickým judaismem, křesťanstvím a islámem, soudí Hans Küng, autor knihy Na počátku všech věcí. Publikaci vydalo nakladatelství Vyšehrad.

Autor soudí, že by se proto přírodní vědy a náboženství neměly uzavírat do sebe, ale měly by se zajímat o odůvodněná stanoviska druhé strany. Aktuální otázky smyslu bytí nejlépe vyniknou v tomto aktuálním dialogu moderní vědy a náboženství. Kniha Na počátku všech věcí je toho příkladem, protože její autor má nejen znalosti o současném stavu teologického myšlení, ale i přehled o nejnovějších poznatcích přírodních věd.

Na základě nejnovějších vědeckých poznatků zejména v astrofyzice a evoluční biologii, ale také v matematice a logice, se zabývá možností vytvořit jednotnou fyzikální teorii všeho, velkým třeskem, jeho fyzikálními předpoklady a důsledky i tím, co mohlo existovat před ním, tedy před vznikem vesmíru.

Vztahem vědy a víry a harmonickým propojením obou se ve svých knihách zabývá i známý český astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar. Tvrdí, že věřící přírodovědec může dnes svou víru v boha opřít o “kvalifikovaný údiv nad podivuhodným řádem materiálního světa”.

Vědec podle Grygara prostě musí věřit, protože všechno nelze vědecky dokázat. “Ve fyzice a v astronomii musíte věřit, že fyzikální zákony, které člověk objevil, nebo ještě objeví, platí stejně na Zemi jako kdekoli ve vesmíru. Musíte věřit tomu, že platily v minulosti a že budu platit i v budoucnosti. Dokázat to nemůžete,” řekl.

Švýcarský filozof a teolog Küng (1928) studoval tyto obory na papežské univerzitě v Římě. Působil jako profesor teologie na univerzitě v Tübingenu a papežem Janem XXIII. byl jmenován oficiálním poradcem Druhého vatikánského koncilu (1962 až 1965). Je autorem mnoha publikací, ve kterých srovnává světová náboženství, z nichž mnohé byly přeloženy do češtiny.

Praha 1. dubna (ČTK)

1 Komentář

  1. david
    4.4.2011 – 29 Adar B 5771 v 14:00 — Odpovědět

    V článku chybí informace o prof. Küngovi, že byl významným teologickým oponentem a kritikem populistického papeže Jana Pavla II a rovněž Benedikta XVI. Otevřeně hovoří o přetrvávající inkvizici v katolické církvi.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nosočistoplenky? – Třetí jméno – díl IV.

Další článek

Proč bych měl poslouchat? – (Náhrdelník 14)