Zdroj: Archiv

Dnes večer začíná osmidenní židovský svátek Pesach.

Říká se mu také svátek nekvašených chlebů. Připomíná vysvobození Židů z egyptského otroctví pod Mojžíšovým vedením před více než 3500 lety. Svátek si připomenou všechny židovské obce v České republice.

Pesach je jedním z nejdůležitějších židovských svátků a je také svátkem nejstarším. Příkaz k jeho dodržování byl jako jeden z mála dán ještě před darováním Tóry na Sinaji. Jak zmiňuje příručka Malý průvodce na Pesach, vydaná Vrchním zemským a pražským rabinátem, vyznačuje se Pesach mnoha zvláštními příkazy a zvyky, které z něj činí nejsložitější židovský svátek vůbec.

Je například zapotřebí pečlivě hlídat jídelníček, aby neobsahoval nic z pěti druhů obilnin (pšenice, ječmen, oves, žito, špalda), co přišlo do styku s vodou alespoň na 18 minut, jinými slovy nic zkvašeného a zkysaného. Zkvašená obilovina se nazývá chamec. “Kdyby došlo například k nechtěnému přimíchání chamecu do jídla (například drobků) nebo kdyby byla k vaření na Pesach omylem použita nádoba, která není košer na Pesach, je nutné se poradit s rabínem,” radí příručka.

Před svátky se musí vyčistit celá domácnost, aby v ní nebyly zakázané potraviny nebo alkohol vzniklý kvašením. Podle příručky je vhodné dokonce hlídat i složení zubní pasty a ústní vody. Příručka také radí, jak mít košer kuchyni, tedy jak na Pesach připravit sporák, mikrovlnou troubu, gril či mixér.

První dva a poslední dva dny Pesachu jsou sváteční, kdy platí podobné zákazy jako o šabatu. Pořádá se takzvaná sederová večeře, při které se pojídá nekvašený chleba Maces. Podle tradice si Židé při rychlém odchodu z Egypta nestačili připravit jídlo na cestu, tedy ani nechat vykvasit těsto na chléb.

Při sederové večeři se pojídá sladké a hořké jídlo. Hořký pokrm symbolizuje utrpení Židů v otroctví, sladký je znamením boží milosti. Na stole nesmí chybět pečená beránčí kost. Ta symbolizuje pesachového beránka a jeho oběť.

Po dobu večeře na stole rovněž stojí plný pohár vína, ze kterého nikdo nepije. Říká se mu Eliášův pohár – je pro proroka Eliáše, který má ohlásit příchod Mesiáše. Součástí sederového stolu by měla být také hagada – liturgická kniha, z níž se předčítá.

Praha 18. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Obchod a výroba High Technologií v Izraeli a České republice

Další článek

Účet u německé DKB