Zdroj: Shekel

Po mnoha letech, kdy jsem byl v Německu klientem Deutsche Bank, mě zhoršení služeb a zvýšení poplatků donutilo uvažovat o změně peněžního ústavu.

Po mnoha hodinách hledání na internetu a vyhodnocování kritérií padla volba na Deutsche Kreditbank, zkratka DKB.

Na internetu sice nabízí založení účtu i pro cizince, ale mohu vás ujistit, že to nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Stáhnete si a vyplníte všechny podklady. To je to nejmenší, ale teď to teprve přijde. Musíte si nechat ověřit identitu. Máte několik možností. Buď vyrazit do Německa na nějaký poštovní úřad. To se mi nechtělo. Nebo zajít k notáři u nás. Notáři jsou státní mafie a kdykoliv mají dělat něco, co jim neukládá zákon, tak s nimi není řeč. A to jsem samozřejmě i zdůrazňoval, že to nechci zadarmo. Prostě to nešlo.

Mně naštěstí vyšla vstříc ČSOB u které jsem klientem. Potvrdili na formuláře mou totožnost a dokonce i sami vše do Německa odeslali, což DKB vyžaduje. Vy to prostě zalepit sami a odeslat nesmíte.

Zase se asi 10 dnů nic nedělo a pak mi přišel mail, že se mi nemohou dovolat, ať je kontaktuji. Vzhledem k tomu, že jsem jim dal i číslo svého mobilního telefonu, tak jsem toto považoval za směšné. Ale dobře, zavolal jsem. Prý kolegyně chtěla jenom něco doplnit, ozve se později. To znám, říkal jsem si a zase trpělivě čekal.

O dva dny později volá pracovník DKB a to byl zřejmě rozhodující okamžik. Byl těžký výslech o mém povolání, příjmech apod. Ale rozhodující byla zjevně otázka:  „proč chcete účet zrovna u nás?“. Já odpověděl pravdu, tedy že odcházím kvůli poplatkům z Deutsche Bank. Podle tónu jeho hlasu jsem pochopil, že ho tato odpověď uspokojila a také mi sám sdělil, že mu to stačí, že tedy vše doporučuje a asi za 10 dnů že mám očekávat poštu.

Trvalo to sice asi dnů 20, ale postupně v různých dopisech, časově po několika dnech přišlo číslo konta, hesla internetového bankovnictví, kreditní karta, PIN. Zjevně ale přeci jen ke mně nemají velkou důvěru, protože mi oznámili, že můj dispoziční kredit je pro začátek 100 Euro, byť na svých www stránkách píšou, že každý má od počátku nárok na kredit 1000 Euro. Limit mi prý bude zvýšen podle toho, jak mi na účet budou přicházet peníze. Mně to je celkem fuk, protože kredit stejně čerpat nemíním.

A proč zrovna DKB? Tady jsou parametry: zřízení, vedení a případné zrušení účtu zdarma. Odchozí i příchozí platby po celé Evropě zdarma. Je to u nich trochu složitější s vedením účtu, protože vlastně máte účty dva – běžný, z kterého můžete převádět i peníze na účet kreditní, s kterým pracuje platební karta. Z toho kreditního můžete převádět peníze pouze zpět na běžný a nikam jinam. Ale na tom kreditním účtu je momentálně úročení 1,65 %, což je na Eura a fakt, že je to vlastně něco jako spořící účty u našich bank, tedy bez výpovědní lhůty, sazba více než slušná.

Ale to nejlepší na konec: výběr ze všech bankomatů v celé Evropě zdarma! Vyzkoušel jsem to a skutečně to bylo bez poplatku, ale především zúčtovací kurz je společnosti VISA, tedy střed. To je kurz, který nedostanete ani v té nejlepší pouliční směnárně, ani v bance při směně třeba milionu Eur. Pro dopravu Eur do ČR je to k nezaplacení. Žádné tučné poplatky českým bankám za příchozí platbu ze zahraničí. Žádné dohadování se o směnném kurzu.  Prostě vezmete kreditní kartu a vyberete peníze z nejbližšího bankomatu. Zadarmo a s nejlepším kurzem.

Nemusím ale snad dodávat, že veškerou korespondenci i telefonáty s bankou je nutno vést výhradně v německém jazyce.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také od autora: Fukušima je dobrý výdělečný trhák

9 Komentářů

 1. Renata
  11.9.2013 – 7 Tishri 5774 v 12:23 — Odpovědět

  Dobrý den,
  manžel účet u DKB má, ale moc nechápeme to, proč vlastně máme dvě karty. On moc německy neumí, já také ne a se založením účtu mu pomáhal jeho tehdejší zaměstnavatel. Mě tedy přijde, že když vybírá v ČR, tak mu to strhne cca 200 Kč navíc. Ale jestli právě není problém v tom, že by si měl přeposlat peníze na nějaký ten druhý účet? Používá pouze ten jeden, kam chodila výplata, ze kterého část posílal na český účet a peníze tam dál leží. A dále bych se chtěla zeptat, jestli Vám není znám kód banky DKB, jelikož my bychom chtěli poslat nějaké peníze obráceně, tedy na DKB, ale nevíme kód banky, jako je u nás např. u ČSOB 0300.. Zároveň bych chtěl tento účet uvést u nového zaměstnavatele v Rumunsku a nevíme kód banky. IBAN a BYC jsou uvedeny ve výpisu z účtu, ale kód nemohu nikde najít. A pokud by si tam nechal posílat výplatu z Rumunska, což je Evropa i Evropská unie, byla by příchozí platba bezplatná, jak píšete, že? Děkuji mockrát za brzkou odpověď a ochotu pomoci nám.

  0
  0
 2. Vita
  8.11.2013 – 5 Kislev 5774 v 09:14 — Odpovědět

  To Renata:
  Jedna karta je Maestro, vaze se ke internetovemu kontu. Druha je VISA, ta se vaze k “druhemu” kontu. Na prvnim je urok ca 0,2% na druhem je soucasne 1,05%. Zazil jsem uz i 2,55%. Z i-konta se musi prevest hotovost nebo jeji cast na VISA-konto a pak se vybira a plati VISA kartou. Pokud je platba v €, je bez poplatku. Pri platbe v neeurozone uctuji 1,75%. Pokud se vybira s VISA kartou z automatu, neuctuje DKB nic. Cesi (vyzirky) pochopitelne ano, ale DKB tento poplatek refunduje.
  Bankleitzahl BLZ12030000 (plati jen pro platebni styk v Nemecku)
  BIC BYLADEM 1001
  IBAN DE3412030000……….
  Prichozi platba je bez poplatku.

  0
  0
 3. Ingrid
  5.2.2015 – 16 Shevat 5775 v 21:13 — Odpovědět

  To je opravdu velmi dobrý článek od pana Flašky a Víťa k tomu dodal super objasnění. Zrovna jsem se stala zákaznicí DKB a mohu to potvrdit – je jen třeba všechny výhody správně vyzžívat. Ze zahraničí to není vždy jednoduché, od léta 2014 začala DKB trochu brzdit, ale nevzdávat to se vyplatí a zdvořile to zkoušet dál.

  0
  0
 4. Marcy
  25.10.2016 – 23 Tishri 5777 v 22:15 — Odpovědět

  Dobrý večer,
  už delší dobu uvazuji o zrizeni uctu v nemecku. Dokonce jsem se snad i ptala na moznost zridit ucet – mela jsem jej po roce 89. Chtela jsem nejaky bez poplatku, s moznosti platby kartou v nemecku. Bohuzel mi odpovedeli, pokud nemam prijem v eurech, ze mi ucet nezridi. Nevite, jak je to v soucasnosti s moznosti zrizeni uctu ? Dekuji za odpoved. M.

  0
  0
  • Vita
   28.10.2016 – 26 Tishri 5777 v 14:10 — Odpovědět

   To Marcy: Ja jsem pri zrizovani konta v r. 2012 nemel zadne problemy. A zadne podminky od DKB. Zustava pouze 1,75% pri platbe z ne-eurozony. Ten se ovsem neplati, pokud dochazi na konto 700€ mesicne. Jinak je uplne vsechno zdarma. Uz mi poslali i novou VISA (bezkontaktni) aniz bych o ni zadal:). A na dotaz emailem odpovidaji rychle.
   https://cash.dkb.de/ch/app/cash?execution=e1s1 (Konto eröffnen)
   A jak ted koukam, tak identifikace uz jde i on-line. Takze asi potvrzeni identitiy nejakou ceskou instituci odpada. V.

   0
   0
 5. Marcy
  28.10.2016 – 26 Tishri 5777 v 14:59 — Odpovědět

  To Vita. No neproslo mi to. odepsali, ze zrizuji ucty jen pro bydlici nebo pracujici v nemecku a pak je to Rakousko, Nemecko a myslim Svycarsko. Nechala jsem tam jeste jednoho kluka zavolat a potvrdil mi to. Ale diky za odpoved.
  Jeste jsem nasla nejakou virtualni banku N26 – jestli nevis neco o ni ? Mozna jsem tam odpovedela v dotazniku neco blbe, az tak dobre nemecky neumim…. M.

  0
  0
  • Vita
   28.10.2016 – 26 Tishri 5777 v 16:12 — Odpovědět

   To Marcy: O N26 nic nevim, ale lepe je drzet se osvedcenych bank. Zkus pro srandu vyplnit zadost na: https://cash.dkb.de/ch/app/cash?execution=e1s1 (Konto eröffnen).
   Za to nic nedas a budto to projde nebo ne. Protoze tam krome statni prislusnosti muzes volit i stat, kde bydlis. Kdyby to nemelo jit, tak tam Nemci tu moznost nedaji. Tak budto to akceptuji nebo napisou sorry.V.

   0
   0
 6. Marcy
  28.10.2016 – 26 Tishri 5777 v 22:08 — Odpovědět

  Zdravim Vito,
  no tak jsem vyplnila to stejne podruhe….. toto mi odpovedeli : DKB-Cash Prüfung

  Leider konnten wir Ihrem Wunsch nach einem DKB-Cash im Rahmen unserer automatischen Entscheidung nicht entsprechen. Die notwendigen Voraussetzungen für ein DKB-Cash liegen gemäß Ihren Angaben nicht vor.

  Bitte beachten Sie, dass wir nur für Kunden in Deutschland, Österreich und der Schweiz Konten eröffnen.
  No davam si to do prekladace, ale mozna neco nekde mam spatne prelozene…. fakt nevim…. na dotaz bance mi odepsali toto :
  Fragen zur DKB-Cash Prüfung
  Wer kann ein DKB-Cash beantragen?

  – Sie sind volljährig
  – Sie handeln im eigenen wirtschaftlichen Interesse
  Was sind die maßgeblichen Kriterien für die Eröffnung eines DKB-Cash?

  – Daten zur Bonität der Antragsteller
  – Bisheriges Zahlungsverhalten
  – Allgemeine Erfahrungswerte
  (die aus der bisherigen Kreditvergabe gewonnen wurde)
  Ergänzende Information

  „Wir behalten uns in jedem Fall ausdrücklich die Annahme des Vertrages vor. Unsere internen Entscheidungskriterien werden wir nicht nach außen weitergeben und daher keine detaillierten Auskünfte über die Gründe ihrer Entscheidung erteilen.”
  Sie möchten sich zum automatisierten Entscheidungsprozess äußern? Sie wünschen eine manuelle Prüfung Ihrer Anfrage?

  Bitte füllen Sie die Anfrage DKB-Cash entsprechend aus und übersenden Sie uns diese und falls Sie eine manuelle Prüfung wünschen, auch eine Kopie Ihres Personalausweises an folgende Anschrift:

  Deutsche Kreditbank AG
  DKB-Cash
  10909 Berlin
  tak uz nevim, jestli mam ofotit OP a poslat jim ho nebo nevite jestli se neda treba v Drazdanech zalozit ten ucet osobne ? Nemcinu uz jsem trochu zapomnela…. M.

  0
  0
  • Vita
   29.10.2016 – 27 Tishri 5777 v 08:45 — Odpovědět

   To Marcy: Nevim, asi zmenili podminky. Ja jsem tehdy zalozil konto bez problemu. Asi by nebylo od veci navstivit pobocku v Drazdanech a zkusit je tam ukecat. Treba maji spatne zkusenosti, co ja vim. A kdyz uz tam budes, tak se jeste zeptat u Postbank. Ty ale chteji nejake poplatky. Ale vyborna je Norisbank. Je taky v Drazdanech. Vic ti uz asi neporadim. V.

   0
   0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Židům večer začíná osmidenní svátek nekvašených chlebů Pesach

Další článek

Definitivní majetkové narovnání s církvemi se chystá už léta