Zdroj: Shekel

Opravdovým měřítkem bohatství není výše mzdy, ale výše majetku.

Nezáleží na tom, kolik berete, záleží na tom, jaká je čistá hodnota vašeho majetku. Hodnotu majetku ovlivňují následující faktory; příjmy, úspory, investice, jednoduchý životní styl.

Příjmy (můžete si všimnout, že se nemluví o mzdě) můžeme rozlišit na aktivní (získáváme je svou prací – mzda, zisk firmy pokud jsme podnikatelé) a pasivní. Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláte „bez práce“ (autorské honoráře, nájemné z pronajímaných nemovitostí apod.).

Bohatí jsou lidé, kteří umějí dobře spravovat své peníze, mají jiné peněžní návyky než ostatní populace. Zacházejte dobře s domácím rozpočtem, garantujeme vám, že správa domácího rozpočtu rozhoduje o tom, zda budete bohatí či chudí. Chudí spravují své peníze špatně anebo vůbec. Za prvé říkají, že na to nemají čas a za druhé, že nemají co spravovat. Péče o peníze vám však žádný čas neukradne, ba naopak, může vám jej získat. Až zbohatnete, budete mít mnohem víc volného času než předtím. Pak jsou lidé, kteří si myslí: „Nemám žádné peníze, takže je nemůžu ani spravovat“. To ovšem není správné. Správně je: „Až se začnu dobře starat o peníze, tak nějaké budu mít“. Není možné začít dobře spravovat peníze, když je všechny utratíte, ať už je výplata či příjem jakýkoli. Nejprve je nutno dobře spravovat malé peněžní částky, teprve pak je možno začít spravovat větší částky. Důležité je, jak s penězi zacházíme, ne kolik jich zatím máme. Nezáleží na tom, jestli už máte velké jmění nebo jestli je vaše peněženka zrovna na dietě. Důležité je teď hned začít spravovat právě ty peníze, které máte.

Musíte své peníze ovládat, nebo ony ovládnout vás. Je to skvělý pocit, když máte pod kontrolou peníze i sebe. Je třeba nechat peníze, aby vydělávaly. Proto je třeba šetřit a investovat – nikoli utrácet vše, co kdy vyděláte.  Je to životní paradox. Bohatí mají spoustu peněz a utrácejí relativně málo, chudí mají financí poskrovnu, ale utrácejí jako diví. Chudí lidé obvykle pracují, aby měli dost peněz na tento měsíc, bohatí lidé pracují, aby mohli investovat a později sklízet zisky, nakupují aktiva, tedy věci, jejichž hodnota bude časem stoupat. Kdežto chudí lidé kupují jen další náklady, který předměty, jejichž cena časem poklesne.

Když budete pořád dělat, co jste dělali dříve, získáte jen to, co jste už získali dříve. Své zaběhané cesty už znáte. S jiným myšlením přijdou jiné činy a jiné výsledky. Proto je nesmírně důležité, abyste se pořád učili a rostli. „Svět patří těm, kteří se stále učí. Jestli si myslíte, že už vše znáte, tak jste jen dobře připraveni na svět, který mezitím přestal existovat“. Erik Hoffer

Autor: Šimon Finemon

Přečtěte si také od autora: Zdroje finančních prostředků

2 Komentářů

 1. Ivan Neumaier
  21.4.2011 – 17 Nisan 5771 v 15:45 — Odpovědět

  Je jistě dobré dělat osvětu a nabádat lidi k lešímu hospodaření s penězi. Mám ale několik poznámek k článku. Nezdá se mi, že psát články a knihy je vcelku “bez práce”. Já mám zkušenost, že psát články či knihy je jedna z nejnamáhavějších prací. sice nemám mnho nemovitostí, ale papírování o kolo nich, shánění řemeslníků na opravy atd. je vysilující. Správně konstatujete, že bohatí lidé relativně utrácejí méně než chudí a také bohatí investují, zatímco chudí ne. Když mám dostatečný příjem, abych se nemusel uskromňovat v běžných výdajích, tak stále utrácím přibližně stejně, zatímco můj přijem spíše roste než stagnuje a podíl mých výdajů na přijmu klesá, protože běžné výdaje dělám relativně v pohodě a mám proto čas a chuť investovat a také co investovat. Předpokládám, že chudý člověk, co žije z ruky do huby, má s běžnými výdaji pořádný stres, což mu odčerpává síly. Je rád, že v měsíci vyjde s výplatou a nemá co investovat. Je správné se neustále učit (dělám prakticky pořád), ale když já nezměním své návyky, tak bohatnu. Chudý ovšem většinou nemá moc možností se z chudoby dostat. Pro bohatého není problém něco změnit ve svých návycích a bohatnout rychleji. Bohatý má možnost měnit své návyky. Chudý je často “vlečen okolnostmi” a nemá úniku ze svých návyků. Změna návyků pro chudého je výrazně namáhavejší než pro bohatého. Platí zde archetyp chování: úspěch úspěšným v mutaci bohatství bohatým.

  0
  0
 2. Šimon Finemon
  31.5.2011 – 27 Iyyar 5771 v 10:26 — Odpovědět

  Naprosto s Vámi souhlasím.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ramak – Více naděje než dřiny

Další článek

Mohu být čistý – (Náhrdelník 17)