Zdroj: Shekel

Ano, je to smutné, ale i na této havárie se dá vydělat. A hodně vydělat. Ale když je někdo lidově řečeno hloupý, nedá se nic dělat.

Takže prvotním vítězem je momentálně ČEZ. Německo hystericky okamžitě odstavilo své jaderné elektrárny. Díky propojenosti energetických sítí v celé Evropě a jednotnému trhu v oblasti elektrického proudu tak okamžitě stouply ceny proudu nejen v Německu, ale i v celé Evropě. Momentálně asi o 10-15%. A tak ČEZ naše jaderné elektrárny točí ostošest a proud proudí do Německa jedna radost. Proudil i dřív, ale teď za vyšší ceny. Ani generální ředitel ČEZu Roman v jednom rozhovoru nepopřel, že je tato situace pro ČEZ výhodná.

Co už ale pan ředitel Roman nezmínil, bylo, že cena automaticky stoupá nejen pro Němce ale i na domácím trhu. A je jedno, jestli elektřinu nakupujete přímo u ČEZu, nebo u nějakého alternativního dodavatele. Ten alternativní dodavatel ji stejně nakupuje většinou u ČEZu, akorát jeho prodejní marže je o něco nižší. V tom je proti ČEZu slušnější. A tak ČEZ vydělává i zde a neplatí to jen Němci, zaplatíme to i my. Už se „těším“, jak ČEZ bude na konci roku zase hlásit rekordní výdělky.

A pak tu máme Greenpeace a jiné spolky podobného zaměření. Když mě asi před rokem jeden z jejich představitelů zastavil v podchodu u Muzea a ptal se jestli je znám a jestli je podporuji, tak jsem jim samozřejmě odvětil, že je znám a že je nepodporuji. Na dotaz proč je nepodporuji, jsem odvětil, že mi vadí jejich odpor k atomovým elektrárnám. A nestačil jsem se divit. Mladý pán mi řekl, že proti nim nebrojí, ale jenom je aktivně nepodporují. Jejich přínos k ochraně ovzduší a zemědělské půdy již zjevně uznalo i Greenpeace. Trvalo jim to pochopení několik desetiletí.

A uběhl zhruba rok a zase mě v podchodu u Muzea zastavila mladá aktivistka Greenpeace. Náš dialog se vyvíjel víceméně podobně, akorát jaderné elektrárny už podle Greenpeace nejsou v kurzu. A hned jsem obdržel vodopád argumentace o Fukušimě, těžbě uranu, likvidaci odpadu. Chvíli jsem se pokoušel protiargumentovat, pak jsem to vzdal. Ostatně mnohé mé argumenty ohledně důsledků havárie ve Fukušimě si můžete přečíst zde. Tak tedy opět rychlý obrat v názorech Greenpeace. Spíše bych řekl, že názor moc nemají, jde o lobbing.

Greenpeace musí z něčeho žít. A není tajemstvím, že za financování dělají zezadu různé průmyslové skupiny podnikající především v oblasti alternativních zdrojů energie. A tak vize Greenpeace o fotovoltaice (první účty za elektřinu již máme, likvidaci panelů a v nich obsažených těžkých kovů za několik desetiletí ještě nikdo pořádně neřeší), větrné energii (nádherná krajina plná vrtulí např. v Dánsku), biomase (Řepka olejná nám již zažlutila krajinu a ve třetím světě se nedostává zemědělské produkce na jídlo) se zase dostávají do popředí.

A lobby výrobců solárních panelů a větrníků si jen mne ruce. Pro ně je Fukušima darem z nebes. Ale chce to trochu rozumu a uvědomit si, že bez jaderné energie a v budoucnu bez jaderné syntézy to prostě nepůjde.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také na stejné téma: Fukušima je dobrý výdělečný trhák a Co se vlastně ve Fukušimě stalo?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelci si připomněli šest milionů obětí holokaustu

Další článek

Predikce vývoje VII.