Zdroj: Shekel

Experti a historici z Česka i zahraničí v Praze debatují o tom, jak lépe propojit archivy a archiválie týkající se holokaustu, které jsou rozptýlené po celém světě.

Sešli se na třídenním zasedání k evropské Infrastruktuře pro výzkum holokaustu (EHRI), projektu, který byl spuštěn loni v Bruselu a Evropská unie na něj vyčlenila sedm milionů eur (170 milionů korun) pro čtyřleté období.

Infrastruktura má za cíl poskytnout zázemí všem, kdo se zabývají problematikou nacistického vyhlazování Židů. “Projekt se snaží usnadnit bádání v pramenech, které jsou uloženy v archivech po celém světě. Některé dokumenty navíc nacisté zničili,” řekl ČTK vedoucí oddělení pro dějiny šoaŽidovského muzea v Praze Michal Frankl.

Evropská infrastruktura je jedním z největších evropských projektů v oblasti humanitních věd a archivnictví. Projekt koordinuje nizozemský Institut pro výzkum války, holokaustu a genocidy NIOD. Podílí se na něm na dvacet evropských archivů a výzkumných institutů ze třinácti zemí včetněŽidovského muzea v Praze, Památníku Terezín a také izraelského Jad vašem.

Židovské muzeum v Praze, které spoluorganizuje pražské zasedání, se podle Frankla významným způsobem podílelo na přípravě projektu a na formulaci jeho cílů. Židovské muzeum v Praze vede dílčí projekt, který se zaměřuje na propojování rozptýlených archivních pramenů týkajících se terezínského ghetta a židovských obcí v okupované střední Evropě.

Praha 23. května (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Průzkum: Guvernér Fischer by byl nejvhodnějším nástupcem generálního ředitele MMF

Další článek

Sobota (šabat) není hra!