Zdroj: trendy-ladies.blog.cz

Možná se ještě budeme divit, co všechno způsobí pár zkažených okurek.

Aféru posledních dnů zaznamenal jistě každý. Španělé něčím špatně pohnojili okurky, to tvrdí Němci, a tyto okurky zase rozsely nákazu, která má již přes deset mrtvých. Španělé zase tvrdí, že se okurky kontaminovaly během přepravního a skladovacího procesu na území Německa.

V každém případě je původce nákazy nejasný a tak nastupuje hysterická reakce. Ani nebylo potřeba nějakého zákazu či nařízení Evropské Unie a Němci přestali nakupovat veškerou zeleninu ze Španělska. K tomu se samozřejmě přidaly i jiné státy a pozadu jsme nezůstali ani my. Doporučení zní jasně – konzumovat pouze českou zeleninu.

Ona ta hysterická reakce u našich západních sousedů je vůbec častá. Obyvatelstvu vůbec nedochází, co způsobí svým tlakem na uzavření jaderných elektráren. Až se budou za pár let všichni v Evropě, včetně nás,  divit cenám energie a častým výpadkům proudu bude již pozdě bycha honit. Ale to je o něčem jiném a o tom jindy. Zpět k okurkám.

Španělsko se potácelo nad finanční propastí podobně jako Řecko či Portugalsko. Ale poslední dobou se španělskému hospodářství začalo dařit a z nejhoršího se začala země zvedat. Kámen ze srdce spadl mnohým, protože krach španělské ekonomiky by se už asi ze společné evropské kasy zafinancovat nedal. Problém je v tom, že španělské hospodářství stojí a padá se zemědělstvím. A vývoz zemědělských produktů teď dostal těžkou ránu.

Zájmem Španělska by v první řadě mělo být co nejdříve odhalit viníka (který je z největší pravděpodobností u něj), izolovat ho, dezinfikovat ho, zničit ho. Cokoliv. Ale pokud bude jasno, že to bylo tady a tady a byla zjednána takováto náprava, tak hysterie s nekupováním španělské zeleniny (snad) zmizí. Pokud se ale bude Španělsko snažit vinu svalit na Němce, tak se nic nevyšetří, bude panovat nejistota, španělskou zeleninu nikdo kupovat nebude a španělské zemědělství, tím i hospodářství a státní rozpočet, půjdou do kytiček.

A teď bude na řadě eurozóna. Buď to celé zafinancuje. A pokud to vůbec ufinancuje, tak to budou náklady astronomické. Nebo se Španělsko položí se všemi důsledky. To je buď opuštění Eurozony, nebo státní krach a tím odepsání hodně pohledávek mimo jiné i německých bank. Německý  daňový poplatník zapláče v každém případě. Teď nad zkaženou stolicí z okurek, později nad financemi. A bude si za to moci z velké části sám díky své hysterické reakci.

A tak se můžeme dočkat, že nikoliv skoro pád Řecka, následně Portugalska a Irska, ale pár náklaďáku okurek položí celé slavné Euro. Nepíši to škodolibě, píši to smutně. Ten projekt byl dobrý, ale všichni by museli dodržovat pravidla. Paradoxní je, že první, kdo Maastrichtská kritéria na konci devadesátých let porušil, bylo právě Německo. Ostatní již měli jen zářný příklad.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zaostřeno na banky

Další článek

Definitivní majetkové narovnání s církvemi se chystá už léta