Zdroj: Shekel

Dvě stě až tři sta lidí se dnes shromáždilo před sídlem Červeného kříže v izraelském Tel Avivu, aby v den státního svátku Francie vyjádřili solidaritu s izraelským vojákem Giladem Šalitem, drženým už šestým rokem v zajetí palestinskými radikály.

Šalit má dvojí občanství, izraelské a francouzské.

“Dnes večer nebude mít jeden francouzský občan právo pít šampaňské – přišli jsme sem vyjádřit svou solidaritu s naším dvojnásobným krajanem Giladem Šalitem,” řekl agentuře AFP jeden z organizátorů Joram Bitane.

“Právo na návštěvu Šalita!” a “Červená karta pro Červený kříž!” volali účastníci manifestace, většinou Izraelci francouzského původu. Mezinárodnímu Červenému kříži pak předali dopis, v němž ho vyzývají, aby “znovu požadoval návštěvu u zajatce Šalita”.

Organizátoři akce přednesli přítomným báseň Liberté (Svoboda) francouzského básníka Paula Eluarda a přečetli dopis, který Šalitovi napsal francouzský prezident Nicolas Sarkozy k nedávnému pátému výročí jeho zajetí.

Dnes čtyřiadvacetiletý tankista Šalit byl unesen 25. června 2006 na hranici mezi Izraelem apalestinským pásmem Gazy komandem vyslaným třemi radikálními palestinskými skupinami. Na únosu se podílelo i hnutí Hamas, které od června 2007 v pásmu vládne.

Šalit je od té doby držen v zajetí na tajném místě, bez umožnění jediné návštěvy zástupců Červeného kříže. Tato organizace nedávno požadovala předložení důkazu, že je zajatec stále naživu.

Ozbrojené křídlo Hamasu oznámilo, že Šalit “neuvidí denní světlo”, dokud nebudou na svoboděpalestinští vězni držení v izraelských trestnicích.

Posledním prokazatelným znamením, že je Šalit naživu, je videozáznam z října 2009, na němž zajatec prosí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby ho osvobodil. Netanjahuova vláda ale vytrvale odmítá přistoupit na podmínky únosců. Její přístup ostře kritizuje zajatcova rodina, na znamení nesouhlasu s ním žijí Šalitovi rodiče už rok ve stanu před premiérovou rezidencí v Jeruzalémě.

Tel Aviv 14. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Vláda dala deset milionů na založení česko-izraelského fondu

Další článek

Aby mi nechyběla dobrá parta – (Náhrdelník 29)