Zdroj: Shekel

Vedení Památníku Terezín chce v příštích letech postupně obnovit okolí Malé pevnosti a dokončit digitalizaci sbírkových předmětů a on-line databázi bývalých vězňů.

Pro naplnění plánů je ale stěžejní vyrovnaný rozpočet instituce. Finanční situaci má posílit i několikaprocentní zvýšení cen vstupného v roce 2012.

Památník, připomínající osudy lidí perzekuovaných nacistickým režimem, loni navštívilo o více než šest tisíc lidí více, než v roce 2009. “Památník Terezín loni přivítal celkem asi 217 tisíc lidí. Naštěstí se tak u nás nepotvrdily zvěsti o všeobecném trendu poklesu návštěvnosti na památkách,” sdělil ČTK mluvčí památníku Tomáš Rieger.

Přestože většina tuzemských památek přiláká jen mizivé procento zahraničních turistů (kromě Prahy nebo Českého Krumlova), situace v Terezíně je zcela opačná – valná většina návštěvníků do Terezína přijíždí ze zahraničí. “Přesto od 90. let počet Čechů, kteří k nám zavítají, značně stoupl. Loni jsme byli dokonce na 30 procentech z celkové návštěvnosti,” uvedl Rieger.

Jedním z důvodů, proč do památníku míří méně Čechů, jsou zřejmě i vyšší ceny vstupenek. Vstupné do Malé pevnosti, Muzea ghetta a bývalých Magdeburských kasáren stojí 200 korun, snížené 150. Vstupenky budou navíc od roku 2012 ještě dražší, a to zhruba o deset korun. “Za výši vstupného jsme často kritizováni. Je to pro nás ale nepostradatelná složka na příjmové stránce rozpočtu. Údržba objektů, často i 230 let starých, je velmi nákladná,” vysvětluje Rieger. Památník Terezín spravuje několik budov a objektů, včetně krematoria, márnice, Národního a Židovského hřbitova nebo hojně navštěvované Malé pevnosti. Její okolí by mělo v budoucnu dokonce projít rozsáhlými úpravami, včetně sanace valů. “Je to velká investiční akce, která bude rozdělena do několika roků. Vše ovšem závisí na naší celkové finanční situaci,” dodal Rieger.

Návštěvníky se vedení instituce snaží přilákat také pořádáním výstav nebo vzpomínkových akcí. Mezi ty hlavní patří například Terezínská tryzna, která se koná vždy třetí květnovou neděli. “Loni v březnu jsme podepsali smlouvu s městem Terezín, Litoměřicemi a Biskupstvím litoměřickým o vzájemné spolupráci při organizování turistického ruchu v regionu,” prozradil Rieger s tím, že letos Terezín čeká i jedno významné jubileum. Památník si totiž připomene 70. výročí vzniku terezínského ghetta.

Část výdajů ze vstupného půjde kromě rekonstrukcí a pořádání akcí také na pokračující digitalizaci terezínského archivu. Elektronická databáze bývalých vězňů a digitalizace sbírkových předmětů jsou postupně zpřístupňovány na stránkách památníku. Zveřejněná data jsou určena nejen zájemcům o historii, příbuzným, vědeckým či výzkumným účelům, ale budou sloužit také jako “argumentační základna při snahách o zastavení šíření neonacismu a rasové nesnášenlivosti,” dodal mluvčí.

Terezín 16. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Aby mi nechyběla dobrá parta – (Náhrdelník 29)

Další článek

Český stát proti občanovi