Zdroj: Archiv

Státem uznaných památek v třebíčské Židovské čtvrti stále přibývá. Za nemovitou kulturní památku byl nedávno prohlášen obytný dům v Blahoslavově ulici.

Je to letos v třebíči čtvrtá nově prohlášená památka. Předcházela jí synagogální opona, objekt Krankenhausu a obytný dům v ulici Leopolda Pokorného. ČTK to dnes sdělil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Objekt v Blahoslavově ulici se skládá ze tří částí, které mají dvě popisná čísla. Západní část byla zpamátněna již dříve. Domy byly součástí židovského osídlení Podklášteří v 15. století. “Srostlice objektů se dochovala ve svém původním hmotovém řešení, převážné většině konstrukcí a s celou řadou zajímavých stavebních prvků a detailů,” uvedlo ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí o prohlášení objektu památkou.

Hodnotné jsou podle názoru ministerstva zejména dochované konstrukce – klenby, trámové stropy a krov. Stavby jsou komunikačně propojené a vybavené poměrně komplikovanou vnitřní dispozicí. Toto neobvyklé stavební uspořádání interiéru je typickým projevem staveb bývalého židovského ghetta.

třebíč 26. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

AP: Oprava jeruzalémských hradeb se blíží ke konci

Další článek

Nevím, co můj Bůh udělá – (Náhrdelník 35)