Zdroj: krajane.czu.cz

Tento týden jsem zaslechl často užívanou větu: „Čas jsou peníze“ od člověka, který pravděpodobně vůbec netuší, jak důležitou informaci tato věta skrývá.

Jediné, co můžeme nabídnout, jsou naše znalosti, dovednosti a náš čas, který máme velmi omezen. Každá minuta, kterou nestrávíme podle našich představ, je hodně velký dar nebo plýtvání. Nikdo nám ji nikdy nevrátí.

Náš čas jsme nuceni směňovat za peníze:

čas = peníze.

Platí tedy: „Musím pracovat X hodin, abych mohl zaplatit Y Kč za …………………….“

Vše, co kupujeme, je tedy možné převádět na čas, který jsme museli strávit prací. Malou skupinu lidí práce opravdu natolik baví, že ji staví v žebříčku hodnot nad rodinu, zábavu, odpočinek,… Většina lidí však preferuje soukromí, děti, přátele a další věci, které dělají život mnohem krásnější a smysluplný.

Zatím pouze teoreticky si představme, popř. sepišme na seznam:

„Kdybych nemusel platit …….., mohl bych strávit s rodinou o X hodin více času měsíčně.“

A nyní jsme již velmi blízko novodobému otroctví. Krásná i hrozná věc. Vyberte si Vaši vlastní pozici na jedné ze dvou stran. Jsou lidé, kteří nakupují na dluh, úvěr, leasing,… Podpisem smlouvy o splácení se zavazují pracovat každý měsíc X minut na věřitele. Stávají se na určitou dobu měsíčně jeho otroky. Jak se Vám to líbí?

Krásný příklad je auto na úvěr: rodina s příjmem 40.000Kč si pořídí auto na leasing a splácí 8000Kč měsíčně. Tato rodina pracuje 1/5 času v otroctví pro prodejce aut. 1/5 pracovního měsíce jsou cca 4dny práce v případě rodiny 8 člověkodní práce.

Většina lidí nás okrádá

V kurzech plánování a řízení času (time management) zjišťuji, že většina lidí chodí např. pozdě na schůzky.  Když někdo přijde na schůzku o 10 minut později, také nám to pochopitelně vadí.  Dotyčný nás totiž okradl o 10 minut času nad limit, který jsme mu chtěli dovolit. Jaká je to pro vás ztráta? Kdybyste náhodou nechtěli přepočítávat každou minutu na peníze, nefinanční ohodnocení minuty je mnohem významnější. Dotyčný nás okradl o 10 minut času na rodinu, zábavu, odpočinek,… Není to horší, než být okraden o peníze?

Cvičení k zamyšlení

Zamyslete se nad posledním měsícem a vypočítejte, kolik peněz jste získali za odpracovanou minutu. Zkuste si propočítat, kolik minut vašeho života musíte obětovat na nákup potravin, benzínu, nájmu, sportu,…  Pokud chcete pochopit vaše finance, sepište si  seznam vět „Musím pracovat…..“ a přemýšlejte.

Závěr

Drahocenné kousky vašeho života rozdávejte uváženě. Uchraňte maximum času/peněz pro vás a pro věci, které mají cenu. Najděte vlastní cestu, jak pracovat méně, ať za vás obětuje kousky života někdo jiný.

Chtěli byste, aby vám dítě jednou řeklo: „Byli jste dobří rodiče. Sice jsem vás neviděl, ale nosili jste domů hodně peněz.“?

Určitě musíme za věci a služby platit, ale plaťme uváženě. Každá koruna je obětovaný čas, o který jsme museli zkrátit vlastní příjemné chvíle. Využijte tedy utracené minuty pro vaši lepší budoucnost.

Za celý tým Kompletní Investiční Servis vám přeji hodně příjemných chvil v životě podle vašich představ.

Autor: Jan Korbel, autor kurzů Finanční gramotnost

1 Komentář

  1. Robert (Lederer)
    18.9.2011 – 19 Elul 5771 v 03:30 — Odpovědět

    Krásný článek. Děkuji za něj. Měl by být v hlavní vysílacím čase na Nově :-)

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Čarodějnici nenecháš naživu …

Další článek

Írán a Izrael vysílají dvě vojenská plavidla do Rudého moře