Zdroj: topnews.in

Írán dnes oznámil, že vysílá jednu ponorku a jedno další vojenské plavidlo do Adenského zálivu a Rudého moře.

Velitel íránského vojenského námořnictva admirál Habíbolláh Sajjarí řekl, že cíl operace je “hlídkovat na otevřeném moři a ukázat schopnosti Íránské islámské republiky”. Vyslání dvou svých raketových člunů do Rudého moře dnes oznámil takéIzrael. Odmítl to ale spojovat s íránským krokem.

Sajjarí řekl, že rozmístění plavidel bude sloužit zájmům země a “přinášet poselství míru a přátelství všem zemím”. Lodi se podle něho také budou podílet na boji proti pirátům, kteří řádí v oblasti už několik let.

Izraelský vojenský mluvčí řekl, že izraelské raketové čluny budou plnit “čistě rutinní poslání”.

Írán a Izrael jsou nepřátelé na život a na smrt. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád několikrát hovořil o tom, že Izrael by měl zmizet z mapy, a Izrael zase nevyloučil vojenský úder na íránská jaderná zařízení, v nichž vidí ohrožení své bezpečnosti, ale která Írán označuje za mírová.

Letos v únoru Írán poprvé od islámské revoluce z roku 1979 vyslal dvě vojenská plavidla přes Rudé moře a Suezský průplav do Středozemního moře. Izrael to považoval za provokaci a uvedl své vojenské námořnictvo do pohotovosti.

Teherán/Jeruzalém 30. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Čas jsou peníze aneb Novodobé otroctví

Další článek

Třebíčské centrum pro děti pořádá výstavu o genocidě Romů