Zdroj: Archiv

Až do konce října mohou zájemci v Třebíči zhlédnout putovní výstavu Genocida Romů v době druhé světové války, kterou zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně.

Výstava je ojedinělá, lidé se často setkávají s pojmem genocida Židů, ale o genocidě Romů se příliš nemluví, řekla dnes novinářům Jana Horáková z pořádajícího třebíčského komunitního centra pro děti a mládež Ambrela.

“Židé patřili k bohatší vrstvě obyvatel, dochovaly se po nich i stavební památky, po kočujících Romech žádná významná stavba či památka není,” řekla Horáková.

Výstava obsahuje fotografie doplněné textem o romské genocidě. Začíná situací v Německu od roku 1933 a popisuje postup vůči “cikánské rase”, jaký se později uplatnil v ostatních nacistickým Německem anektovaných územích. Speciální pozornost je zaměřena na Protektorát Čechy a Morava a Slovenský stát, není vynecháno ani téma zapojení Romů do protinacistického odboje či osud majetku Romů po jejich odsunu do koncentračních táborů. Třicetiminutový film obsahuje rozhovory s Romy, kteří přežili druhou světovou válku a koncentrační tábory.

Výstava je umístěna v prostorách komunitního centra v ulici Leopolda Pokorného v židovské čtvrti. Centrum je určeno pro děti a mládež ve věku od šesti do 26 let. Letos funguje už 11 let, pracuje převážně s romskými dětmi a mládeží.

Třebíč 31. srpna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Írán a Izrael vysílají dvě vojenská plavidla do Rudého moře

Další článek

Zrození a pád ekonomického myšlení II.