Zdroj: Archiv

Samostatná Palestina nemůže v současnosti fungovat, protože by nebyla finančně soběstačná, řekl dnes český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar v Radiožurnálu Českého rozhlasu (ČRo).

Izraelský deník Haarec o víkendu přinesl informaci o tom, že Česko bude hlasovat proti přijetí Palestiny do OSN. Česká diplomacie poté uvedla, že mandát pro hlasování dosud stanoven nebyl.

Česko má být podle deníku mezi pěti zeměmi, které informovaly Izrael, že budou v září hlasovat proti přijetí palestinského státu do OSN. Rozhodnutí hlasovat proti přijetí Palestiny do OSN údajně kromě Česka oznámily i Spojené státy, Německo, Itálie a Nizozemsko.

“Ten hlavní problém, který v tuto chvíli je, že ten samostatný palestinský stát by nebyl samostatně ufinancovatelný. Je stále závislý na významné pomoci ze zahraničí, a tím pádem zcela nezávislý stát z toho v danou chvíli – fungující, samostatný, soběstačný stát – vzniknout nemůže,” řekl Pojar podle Radiožurnálu.

Česko je známé tím, že v EU patří k nejsilnějším spojencům Izraele. Premiér Petr Nečas tento týden zopakoval, že Praha je nadále jedním ze strategických partnerů Izraele v Evropě.

Židovský stát se staví proti hlasování o Palestině v OSN, které by se mělo uskutečnit v září. Spojené státy kvůli snahám o nezávislost palestinské samosprávě hrozí zastavením finanční pomoci.

Izraelská diplomacie ale příliš nedoufá, že by Valné shromáždění OSN bod o Palestině do svého programu nezařadilo. “Nejlepší, co můžeme čekat, je, že skupina států se hlasování nezúčastní nebo nebude hlasování přítomna,” uvedl izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor.

Izraelské ministerstvo zahraničí předpokládá, že pro přijetí palestinského státu by se vyslovilo 130 až 140 ze 193 členských zemí OSN, což by byla pohodlná dvoutřetinová většina.

Praha 1. září (ČTK)

2 Komentářů

 1. Elina
  2.9.2011 – 3 Elul 5771 v 13:47 — Odpovědět

  Není toho moc, čím by se mohla současná vláda ČR chlubit, ale za postoj k Izraeli jí budiž čest a sláva!

  0
  0
 2. Karel79
  5.9.2011 – 6 Elul 5771 v 08:47 — Odpovědět

  Těžko očekávat finanční soběstačnost u společenství lidí, jejichž postoj k práci je charakterizován nataženou rukou k almužně, ” hrdost” mají jen na teroristické útoky a jsou zvyklí si cokoli vyřvat.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zrození a pád ekonomického myšlení II.

Další článek

Írán vyzval prezidenta Francie, aby výroky neohrožoval region