Zdroj: zpravy.idnes.cz

Svatováclavské slavnosti, Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi a oslavy Dne české státnosti mají podle pražského arcibiskupa Dominika Duky připomenout evropský význam českého knížete, který patřil k zakladatelům českého státu.

Svatý Václav byl postavou, která propojovala křesťany cyrilometodějské misie, řekl arcibiskup na dnešní tiskové konferenci.

Cyrilometodějská státnost přešla do Prahy díky křtu Václavova děda Bořivoje a na jeho křest Václav navazuje. Říše velkomoravská a Český stát jsou vlastně první velké státní útvary, které se objevují po zániku Západořímské říše za hranicí antického světa, uvedl Duka.

Arcibiskup upozornil na to, že první Václavův životopis nebyl napsán latinsky nýbrž staroslověnsky a stal se odrazovým můstkem další staroslověnské literatury. Byl tedy postavou, která propojovala křesťany užívající staroslověnštinu neboli církevní slovanštinu. Duka proto nepovažuje za natolik překvapující, že se Václavova freska nedávno objevila i v Bělorusku, tedy v místech litevského knížectví a později polského království.

Mezinárodní duchovní rozměr budou proto mít i letos už 20. Svatováclavské slavnosti. Na koncertech o zářijových sobotách a nedělích lidé uslyší nově objevené skladby k poctě svaté Anežky ze 17. století, ale i zpěvy staré Persie, arménskou liturgii či si vyslechnou židovské svatební písně.

Národní svatováclavská pouť se uskuteční už tradičně ve Staré Boleslavi, místě zavraždění svatého Václava. Jejím hlavním bodem programu bude ústřední bohoslužba v Bazilice svatého Václava. Letošní novinkou bude “modlitební most” za český národ a vyzvánění zvonů nejen ve Staré Boleslavi a v Praze, ale i na dalších nejrůznějších místech Česka.

Letošním tématem oslav státního svátku Dne české státnosti 28. září budou postavy na českých bankovkách. Moderní divadelní symfonii Česká měna předvedou na Nové scéně Národního divadla herci brněnského Ha Divadla. Setkávat se v ní budou osobnosti zobrazené na českých platidlech. Obsah hry má být podle pořadatelů pro diváky překvapením. Stejný námět bude mít i kniha, ve které budou o historických postavách z českých bankovek pojednávat osobnosti českého veřejného života.

Praha 5. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Česko a Izrael: včera, dnes a zítra

Další článek

Egypt začal kolem izraelské ambasády v Káhiře stavět zeď