Zdroj: Shekel

Egyptské úřady s ohledem na sérii protiizraelských demonstrací rozhodly, že velvyslanectví židovského státu v Káhiře bude obehnáno bezpečnostní zdí.

Zeď má prý ochránit obyvatele v okolí, nikoli samotnou ambasádu. Jak napsala agentura AFP, stavební práce na více než dva metry vysoké zdi přicházejí v době, kdy izraelsko-egyptské vztahy procházejí křehkým obdobím.

Zeď, která působí jako skládačka z betonových panelů, stojí na široké ulici před budovou, ve které sídlí diplomaté. Část je již pomalovaná černou, bílou a červenou, barvami egyptské vlajky.

Když před několika dny začaly práce na stavbě, sešlo se tu mnoho Egypťanů, aby ukázali svůj nesouhlas. “Lidé chtějí pád zdi,” napsali na ni. Dnes státní televize přenášela snímky, na kterých dělníci na zeď malovali a psali Egypt na věčné časy.

Podle egyptských úřadů zeď slouží k ochraně ostatních obyvatel vysoké budovy, nikoli samotné izraelské zastupitelské mise. “Cílem je ochránit nižší patra budovy a zabránit napětí mezi protestujícími a rezidenty,” prohlásil jeden z místních činitelů.

Před velvyslanectvím se v posledních týdnech odehrálo několik demonstrací v reakci na smrt pěti egyptských policistů zabitých při akci izraelských sil 18. srpna. Izraelci tehdy pátrali po podezřelých z útoku u jihoizraelského Ejlatu v blízkosti egyptské hranice, který stál život osm Izraelců. Egypt žádal po Izraeli oficiální omluvu a vyšetření okolností smrti policistů. Krátce také hrozil odvoláním svého velvyslance z Tel Avivu.

Během jedné z demonstrací se jednomu Egypťanovi podařilo vylézt na impozantní budovu a vyměnit za jásotu davu izraelskou vlajku za egyptskou. Muž byl podle egyptského tisku za svůj “chrabrý” čin vyznamenán místním guvernérem, dostal práci, nový dům a pamětní štít.

Egypt byl první arabskou zemí, která uzavřela mírovou smlouvu s židovským státem v roce 1979. Po pádu Mubarakova režimu vztahy obou zemí značně ochladly.

Káhira 5. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zářijové oslavy mají připomenout význam českého světce Václava

Další článek

Jak poznáte skutečně bohatého člověka?