Zdroj: pujcimi.cz

Saúdská Arábie poskytne palestinské samosprávě 200 milionů dolarů (3,6 miliard korun) na odvrácení finanční krize.

Palestinská agentura WAFA oznámila, že je Rijád připraven peníze odeslat. Palestinci v pátek chtějí v OSN požádat o uznání státnosti, protože už nedoufají v úspěch mírových rozhovorů s Izraelem.

Mezinárodní měnový fond a Světová banka minulý týden označily finanční krizi, v níž se samospráva ocitla, za ohrožení státních institucí, jež se podařilo vládě Saláma Fajada v minulých letech vybudovat. Samospráva nebyla za uplynulé tři měsíce dvakrát schopna vyplatit 150.000 svým zaměstnancům včas celé mzdy.

Nově vybudované státní instituce Fajadův kabinet považuje za jeden z úspěchů a důkazů toho, že je schopen Palestincům vládnout. Fajadova vláda má pod plnou nebo částečnou kontrolou asi 40 procent západního břehu Jordánu. Finančně je ale závislá na zahraniční pomoci. Mnoho z dárcovských zemí však vzhledem k politické nejistotě výplatu peněz zpožďuje.

Dle WAFA Fajada o chystané výplatě pomoci v pondělí telefonicky informoval saúdskoarabský ministr financí Ibráhím ibn Abdal Azíz Assaf.

Předseda samosprávy Mahmúd Abbás hodlá o uznání Palestiny požádat po svém pátečním projevu ve Valném shromáždění OSN.

V srpnu Abbás žádal arabské státy o finanční pomoc, aby mohl čelit tlaku Izraele a jeho spojenců.Palestincům hrozí sankce za to, že dají přednost jednostrannému kroku před mírovými rozhovory. Abbás se hájí tím, že současná izraelská vláda o rozhovory nemá zájem, protože je blokuje neústupností. O zkrácení finanční pomoci Palestincům se začíná hovořit i v americkém Kongresu.

Ramalláh/Rijád 20. září (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Abbás očekává po podání žádosti o uznání státu potíže

Další článek

24 hodin s Koránem