Zdroj: Shekel

V Terezíně se v polovině října sejde více než 200 bývalých vězňů z tamního ghetta v době druhé světové války.

Připomenou si 70. výročí od zahájení deportacíŽidů z českých zemí. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval Tomáš Rieger z Památníku Terezín.

Nad setkáním bývalých vězňů, které se uskuteční 16. října, převzal záštitu ministr kultury Jiří Besser. Hosty uvítá ředitel Památníku Terezín Jan Munk a promluví k nim předsedkyně terezínské iniciativy Dagmar Lieblová a terezínská starostka Růžena Čechová.

“Program setkání bude pokračovat uvedením dětské opery Brundibár, která za okupace vznikla právě v terezínském ghettu, a jejími protagonisty tehdy byli nejmladší vězni. Někteří z nich budou na akci osobně přítomni, tentokrát v roli diváků,” uvedl Rieger s tím, že provedení Brundibára se už po několikáté ujme Dismanův rozhlasový dětský soubor.

V půdním divadle Magdeburských kasáren poté odehraje pražské Švandovo divadlo představení Šoa. Divadlo hru popisuje jako příběh dvou lidí, sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali. Jejich životní cesty se prolínají a míjejí – oba přežili Terezín, Osvětim, pochod smrti i poválečné křivdy.

Program uzavře premiéra animovaného uměleckého dokumennu Helga – L520, který se inspiroval tvorbou malířky Helgy Hoškové-Weissové. Jako dítě vytvořila v terezínském ghettu cyklus ojedinělých kreseb.

V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes 200.000 vězňů. Nejvíce, přes 150.000 lidí, trpělo v židovském ghettu. Byli mezi nimi lidé z Čech, Slovenska, Polska, Jugoslávie, Rakouska, Francie, Itálie, Nizozemska, Maďarska a z dalších zemí. Každý pátý zemřel přímo tam, na 100.000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech.

Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín. První expozice vnikla v roce 1949. V roce 1991 vzniklo Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy Židů. V roce 1997 k památníku přibyla expozice v Magdeburských kasárnách, kde je možné například vidět repliku ubikace v terezínském ghettu či exponáty věnované umění v něm. Památník Terezín patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku.

Terezín (Litoměřicko) 1. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Novoroční předkrm-vzetí

Další článek

ČEZ – změna k lepšímu?