Zdroj: Shekel

Stovky izraelských lékařů nepřišly v pondělí do práce poté, co dali výpověď kvůli sporům o platy. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice podle agentury Reuters varovaly, že jsou na pokraji kolapsu.

Nemocnice zrušily neakutní vyšetření a operace, někteří pacienti byli odmítnuti, zatímco další čekali na ošetření dlouhé hodiny. “Nevydržíme takovou situaci déle než den dva,” řekl v izraelské televizi lékař ze zdravotnického centra v Tel Avivu Motti Freid.

“Brzy nebudeme schopni ošetřit tisíce lidí, včetně těch v ohrožení života,” prohlásil šéf pohotovostního oddělení téhož střediska Pinny Halperin.

Podle ministerstva zdravotnictví podalo před více než měsícem výpověď 700 lékařů v zaměstnaneckém poměru, tedy více než čtvrtina stálých doktorů. Z nich 340 se v pondělí nedostavilo do práce a ostatní je budou podle očekávání následovat tento týden.

Izraelská vláda požádala o vydání soudního příkazu, který by lékařům nařizoval vrátit se do práce. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua vydal prohlášení, v němž nabízí některým lékařům zvýšení platu.

Doktoři, kteří tvrdí, že jsou přepracovaní a nedostatečně placení, agentuře Reuters řekli, že zatím od Netanjahua žádnou oficiální nabídku nedostali. Až se tak stane, prý ji prostudují.

Výpovědi lékařů jsou podle Reuters dalším projevem sociální nespokojenosti v Izraeli. V létě otřásaly židovským státem masové protesty, při nichž statisíce demonstrantů pod heslem “sociální spravedlnosti” požadovaly snížení nákladů na bydlení a ekonomické reformy.

Jeruzalém 11. října (ČTK)

3 Komentářů

 1. Petr
  12.10.2011 – 14 Tishri 5772 v 17:47 — Odpovědět

  Takže taková akce “Děkujeme, odešli jsme”.
  Možná by měli jít pracovat k nám, a naši doktoři zase do Izraele.
  Pak by byli všichni spokojení.
  Pacienti by se museli naučit hebrejsky, nebo jidiš (Izraelci zase česky), a nebylo by třeba regulačních poplatků. K doktorovi by šel málokdo. Časem by to vyřešilo i důchodovou reformu.
  No jo, zase si dělám srandičky, ale od lékařů se mi to moc nelíbí.
  To je jako by stávkovali hasiči, policie a pod. Mohli udělat nějaké
  jiné protesty, třeba kreslit na recepty smutný smajlíčky, ale nechat
  pacienty ve štychu ne minimálně nefér.

  0
  0
 2. 13.10.2011 – 15 Tishri 5772 v 18:26 — Odpovědět

  Otázkou zůstává, zda je fér(od majitelů nemocnic, ať už je to soukromník anebo stát), vydírat doktory tím, že nechat pacienty ve štychu je nefér. Potom se totiž ztrácí pravý viník, který ty pacienty ve štychu nechává.

  0
  0
 3. Petr
  14.10.2011 – 16 Tishri 5772 v 19:12 — Odpovědět

  Pokud by je takto vydírali, tak to pochopitelně je ještě více nefér.
  Neznám situaci v Izraeli, ale podle podobnosti s naší akcí lékařů usuzuji, že jsou i příčiny podobné.
  U nás je problém v tom, že pacient platí hodně pojišťovně, pojišťovna o něco míň nemocnici, nebo soukromým doktorům a nemocnice něco málo svým doktorům.
  Z toho pak plyne to, že pacient je naštvanej na pojišťovnu, doktor je naštvanej na pojišťovnu, pojišťovna je naštvaná na doktora a pacientovi se pojišťovna vysměje, protože musí platit a nemůže do toho kecat.
  Kdyby pacient musel platit doktorovi přímo, tak bude muset doktor dobře
  obhájit svou cenu. Prostě by to fungovalo jako u pekaře. Máš drahý rohlíky, nebo je máš tvrdý, nebo obojí? Tak asi zajdu jinam.
  Bohužel to ale takto jednoduše nejde. Musí se najít nějaký kompromis. Problém je, že doktoři stávkou chytěj pod krkem (chtěl jsem požít jinej výraz, ale budu slušnej) nemocnici i pacienty.
  Pacient ale těžko bude stávkovat (například že nepůjde s infarktem k doktorovi). Je to složitý, ale v tomto případě je mi více líto těch pacientů, než doktorů.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Výročí transportů českých Židů připomenou přednášky a další akce

Další článek

Šalit je v zajetí radikálního hnutí Hamas už šestým rokem