Zdroj: mediafax.cz

Chronologie hlavních událostí kolem zadržovaného izraelského vojáka Gilada Šalita, který by mohl být vyměněn:

2006

25. června – Izraelský voják Gilad Šalit byl unesen devítičlenným palestinským komandem z izraelského vojenského stanoviště v blízkosti pásma Gaza. K akci se přihlásily Výbory lidového odporu, ozbrojená složka hnutí Hamas Kásam a neznámá skupina Islámská armáda. Izrael dal únoscům dvoudenní lhůtu na propuštění vojáka.

26. června – Tři palestinské ozbrojené skupiny podmínily poskytnutí informace o Šalitovi propuštěním palestinských žen a dětí do 18 let vězněných v Izraeli. Izraelský premiér Ehud Olmert to odmítl a uvedl do pohotovosti armádu.

27. června – Ztroskotala vyjednávání egyptských a francouzských prostředníků o propuštění izraelského vojáka ztroskotala. Izraelská armáda uzavřela pásmo Gazy a následující den zahájila na jihu pásma Gazy vojenskou operaci Letní déšť s cílem osvobodit uneseného Šalita.

29. června – Izraelská armáda pozatýkala na západním břehu Jordánu devět členů palestinské vlády hnutí Hamas a 20 poslanců z téhož hnutí. Izraelské jednotky začaly obsazovat severní oblast pásma Gazy. Do 8. listopadu bylo zabito na 350 Palestinců (z toho asi polovina civilistů) a tři izraelští vojáci.

25. listopadu – Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal v Káhiře vyjednával o Šalitovi. Palestinci za jeho propuštění požadovali svobodu pro 1000 palestinských vězňů (později byl počet zvýšen na 1400 vězňů).

2007

1. dubna – Palestinský prezident Mahmúd Abbás ujistil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Šalit bude “zcela jistě propuštěn na svobodu”.

25. června – Hamas odvysílal záznam zadržovaného izraelského vojáka. Šalit na nahrávce vyzýval izraelskou vládu, aby splnila palestinské požadavky na výměnu vězňů.

20. července – Izrael propustil 255 palestinských vězňů především z řad umírněného hnutí Fatah.

1. října – Izrael propustil na svobodu dalších 57 palestinských vězňů; následující den propuštěno dalších 29 Palestinců.

2008

1. května – Při izraelském náletu v Gaze byl zabit vojenský činitel Hamasu Náfiz Mansúr, který byl zapleten do únosu Šalita.

19. června – Mezi Hamasem a Izraelem začala platit dohoda o půlročním příměří pro pásmo Gazy. Obě strany se podle médií dohodly na výměně vězňů, spekulovalo se i o Šalitově vydání. Proti příměří protestoval Šalitův otec Noam, v dopise trval na ekonomické blokádě pásma, dokud nebude jasný osud jeho syna.

25. srpna – Izrael propustil 198 palestinských vězňů.

15. prosince – Propuštěno dalších 224 palestinských vězňů.

19. prosince – Příměří v pásmu Gazy podle Hamasu skončilo, “protože nepřítel nedostál svým závazkům”.

27. prosince – Izrael začal bombardovat pásmo Gazy s cílem přimět Hamas, aby přestal ostřelovat izraelské území; do 18. ledna, kdy Hamas vyhlásil příměří, zahynulo přes 1000 Palestinců.

2009

14. února – Izrael nebude souhlasit s příměřím v pásmu Gazy, dokud palestinští ozbrojenci nepropustí Šalita. Řekl to izraelský premiér Ehud Olmert.

2. října – Izrael za videozáznam se Šalitem propustil 19 vězněných Palestinek.

2010

1. července – Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael je ochoten za Šalita propustit tisícovku palestinských vězňů. Hamas dal najevo, že nezáleží na množství propuštěných, ale na tom, kdo to bude.

červenec – Z iniciativy Šalitových rodičů se v Izraeli konal dvanáctidenní pochod za propuštění jejich syna; uspořádán též koncert pod vedením dirigenta Zubina Mehty s cílem vyvinout tlak na Hamas, aby povolil setkání Šalita se zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK)

17. října – Premiér Netanjahu potvrdil, že byla obnovena vyjednávání o Šalitově vydání.

2011

21. ledna – Šalitův otec Noam při setkání s francouzskou ministryní zahraničí Michèle Alliotovou-Marieovou, prohlásil, že “zadržování rukojmího bez toho, aby se mohl setkat se zástupci Červeného kříže, je válečný zločin”.

23. června – MVČK vyzval hnutí Hamas, aby dokázalo, že je Šalit naživu.

14. července – Před sídlem MVČK v Tel Avivu se konala demonstrace solidarity se Šalitem.

9. září – Šalitův otec v New Yorku vyzval mezinárodní společenství, aby propuštěním jeho syna podmínilo uznání Palestiny za členský stát OSN.

11. října – Premiér Netanjahu slíbil, že v příštích dnech bude díky dohodě s radikálním Hamasem unesený voják Šalit propuštěn.

Jeruzalém 11. října (ČTK)

1 Komentář

  1. Zuzana Wirthová
    12.10.2011 – 14 Tishri 5772 v 11:27 — Odpovědět

    Začnu jásat teprve, až bude Gilad doma.

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Stovky izraelských lékařů odešly kvůli platům, nemocnice ohroženy

Další článek

Hamas prý je připraven vydat uneseného Izraelce za 1000 vězňů