Zdroj: martyrobertsblog.com

Izrael se dohodl s palestinskou radikální organizací Hamas na výměně zadržovaného vojáka Gilada Šalita za tisícovku palestinských vězňů.

Hamas, který ovládá pásmo Gazy, Šalita vězní pět let. Premiér Benjamin Netanjahu v televizi řekl, že Šalit bude doma v nadcházejících dnech. Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišál poté ze syrského Damašku dohodu potvrdil.

Izrael po vojákově únosu vyhlásil přísnou blokádu pásma Gazy, kterou dodnes plně neuvolnil. Téma dohody o jeho vydání je v Izraeli dlouhodobě velmi živé a citlivé.

Netanjahu prohlásil, že dohoda s Hamasem byla podepsána dnes. Izrael podle ní musí propustit několik set palestinských vězňů, mezi nimiž budou i osoby usvědčené za útoky proti Izraelcům. Právě to bylo překážkou předchozích dohod, protože Izrael “lidi s krví na rukou” propustit odmítal.

Netanjahu řekl, že chápe bolest těch izraelských rodin, které při palestinských útocích o někoho přišly. Vzhledem na dramatické události v oblasti se prý ale “podařilo vyjednat nejlepší možné podmínky”.

Šéf Hamasu Mišál oznámil, že Izrael do týdne propustí prvních 450 palestinských vězňů a zbytek z celkového počtu 1027 zadržovaných o dva měsíce později. Neupřesnil, kdy se dočká svobody Šalit, ale podle dostupných informací to bude v době mezi propuštěním obou skupin Palestinců. Podle Mišála mezi propuštěnými bude více než 300 Palestinců odsouzených k doživotnímu vězení a také všech 27 zadržovaných palestinských žen. Podle agentury Reuters dohodu zprostředkoval Egypt.

Šalitův případ rozděluje izraelskou veřejnost už mnoho let. Téměř 70 procent Izraelců se domnívá, že by měl Izrael na podmínky Hamasu přistoupit, avšak přes 20 procent je toho názoru, že přijetí těchto podmínek ohrozí zbytek národa, protože se na svobodu dostanou teroristé.

Radikálové unesli Šalita do pásma Gazy v roce 2006 a chtěli pak za jeho vydání několik set vězněných Palestinců. Všechny předchozí pokusy dohodnout se ztroskotaly na sporech o seznamech lidí, které Hamas žádal.

Na severu pásma Gazy dohodu večer slavilo několik tisíc lidí. Pochodovaly k mešitě v Džabáliji a oslavovali dohodu jako vítězství odboje Hamasu.

Tato radikální organizace bojuje proti Izraeli do jeho zničení a Izrael ji řadí k teroristickým skupinám. Hamas ovládá pásmo Gazy i jejích 1,5 milionu obyvatel.

Jeruzalém 11. října (ČTK)

1 Komentář

 1. Petr
  13.10.2011 – 15 Tishri 5772 v 10:14 — Odpovědět

  Jak řekl Moses ben Maimon (Maimonides 1135-1204):
  “Je lepší a více uspokojivé propustit tisíc vinných, než odsoudit k smrti jednoho nevinného”.
  Že to ale trefil hřebíček na hlavičku?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Šalit je v zajetí radikálního hnutí Hamas už šestým rokem

Další článek

Izrael v minulosti propustil 7000 vězněných Arabů za 16 rukojmích