
Židovské muzeum v Praze chystá sérii přednášek a dalších akcí, které připomenou 70. výročí začátku transportů českých a moravských Židů do ghett a vyhlazovacích táborů.
Muzeum při této příležitosti také zdarma zpřístupní památník zavražděných Židů v Pinkasově synagoze v Praze. Volný vstup do památníku bude 16. října a 27. listopadu. Židovské muzeum v Praze to dnes oznámilo v tiskové zprávě.
“Toto kulaté výročí je pravděpodobně poslední, při němž ještě může mnoho z pamětníků osobně vystupovat na veřejnosti. I z tohoto důvodu připomínkové aktivity dávají, nakolik je to možné, slovo očitým svědkům,” uvedl Michal Frankl z Židovského muzea v Praze. Připomínka tragického osudu českých Židů by podle něj měla přispět také k zamyšlení nad tím, jak si současná česká společnost připomíná šoa (holokaust) a jak se vypořádává s nebezpečími rasismu a antisemitismu.
Systematická deportace českých a moravských Židů do ghett a vyhlazovacích táborů začala 16. října 1941, kdy byl z Prahy vypraven první transport do ghetta v Lodži. O několik týdnů později následovalo pracovní komando složené z mladých mužů, kteří měli připravit v Terezíně ghetto pro většinu Židů z českých zemí. “Z více než 80.000 Židů z Čech a Moravy, kteří dostali příkaz k transportu, se osvobození dožilo necelých 11.000,” uvedl Frankl.
V Terezíně připomene tragické výročí v neděli setkání bývalých vězňů tamního ghetta. V pondělí se ve vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze odehraje beseda, které se zúčastní někdejší účastnice transportu do polské Lodže, které jako jedny z mála lodžské ghetto přežily. Součástí programu k výročí deportací bude také promítání filmu Zapomenuté transporty do Polska na Filozofické fakultě UK v Praze, další přednášky a koncerty.
Praha 11. října (ČTK)
Žádný komentář