Zdroj: Archiv

Hnutí Hamas vládnoucí v palestinském pásmu Gazy přijalo nové opatření, podle něhož bude muset většina cizinců žádat o vstupní víza.

Nařízení vstupuje v platnost od úterý, informovalo na svém webu ministerstvo vnitra vlády Hamasu. Tento krok podle agentury AP může zkomplikovat práci některým mezinárodním humanitárním organizacím.

Cizinci – většinou humanitární pracovníci a propalestinští aktivisté – budou muset napříště požádat přes internet nebo prostřednictvím místního sponzora s týdenním předstihem o vystavení víza, které bude platit jeden měsíc. Zvláštní procedura vztahující se na zahraniční novináře se ještě dopracovává a pracovníci OSN nebudou novým opatřením dotčeni, upřesnil Hamas.

Činitel Hamasu agentuře AP upřesnil, že žádost o vstupní vízum bude zahrnovat registrační poplatek ve výši sedmi dolarů (asi 127 korun). Tento požadavek může způsobit komplikace humanitárním skupinám.

Většina mezinárodních humanitárních organizací má zakázány jakékoliv finanční transakce s vládou Hamasu, protože USA a Evropská unie považují toto radikální islamistické hnutí za teroristickou organizaci. I malý poplatek spojený s žádostí o vízum byl tento zákaz porušoval.

“V zásadě je to tak, že dokud budou trvat na tom, abychom platili registrační poplatek při vstupu do pásma, nebudeme tam moci vstupovat,” řekl AP nejmenovaný činitel jisté významné humanitární skupiny působící v Gaze.

“Když v tom nebudou žádné peníze, bude to v pořádku. Nemáme žádný problém s registrací. Problém je s placením,” řekl představitel organizace, která se stejně jako další skupiny oslovené AP odmítla k věci veřejně vyjádřit s ohledem na její choulostivost.

Zahraniční humanitární pracovníci v Gaze říkají, že už beztak bojují s problémy při získávání odIzraele půlročních povolení ke vstupu do pásma Gazy přes izraelské přechody.

Podle náměstka ministra vnitra Hamasu Kámila Mádího je cílem nové procedury zajistit bezpečnost cizinců v Gaze.

“Účelem tohoto mechanismu je organizačně podchytit vstup cizinců do pásma Gazy. Záměrem není je omezovat, nýbrž sloužit jejich bezpečnosti,” řekl Mádí.

Palestinský extremista zabil v dubnu šestatřicetilého italského aktivistu Vittoria Arrigoniho. Ten žil v Gaze od roku 2008 – očividně bez vědomí úřadů Hamasu. Jeho činitelé nyní říkají, že potřebují mít bližší a podrobnější přehled o cizincích, aby mohli podobným útokům zabránit.

Islamistický Hamas se už dlouho snaží omezit práci nezávislých skupin, včetně charitativních organizací, v pásmu Gazy. Letos v létě USA nakrátko odložily vyplácení 100 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) americké pomoci poté, co si činitelé Hamasu vyžádali audity od místních amerických neziskových organizací a zastavili činnost nejméně jedné z nich, která odmítla tomuto požadavku vyhovět.

Není jasné, kolika zahraničních humanitárních skupin se dotkne nové vízové nařízení, jeho dopad by ale mohl být podle AP značný.

Gaza 10. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Palestinci se chystají na členství v UNESCO se seznamem památek

Další článek

Výročí transportů českých Židů připomenou přednášky a další akce