Zdroj: Archiv

Příběh židovské dívky z válečného Berlína, její deportaci do terezínského ghetta a tragický osud její rodiny přibližuje kniha Útěk z Berlína – S židovskou hvězdou v kapse. Vytvořila ji podle skutečných událostí během války na základě svých pamětí Margot Friedlanderová.

Německá autorka, bývalá vězeňkyně v Terezíně, dnes knihu představila v Praze při příležitosti letošního sedmdesátiletého výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

“Je to svědectví o tom, co museli nejen lidé židovského původu, ale i jiní, neprávem během nacismu zažít,” uvedla devadesátiletá Friedlanderová, které při sepisování pomáhala novinářka Malin Schwerdtfegerová. “Nesmí se zapomínat,” dodala.

Kniha začíná v lednu roku 1943, kdy tehdy jednadvacetiletá Margot ztratí přes noc svoji rodinu a nezbývá jí, než se pokusit sama přežít. Nechá si obarvit vlasy a upravit nos, aby zakryla svůjžidovský původ. Patnáct měsíců se ukrývá u různých lidí, mnohdy jen tak tak unikne gestapu. Nakonec padne do léčky “lovců Židů” a čeká ji deportace z německého hlavního města do Terezína. Válku přežila, posléze žila v USA se svým manželem, do Berlína se vrátila až po jeho smrti.

Friedlanderová se v neděli poprvé do Terezína vrátila. V neděli se zúčastnila shromáždění více než 200 bývalých vězňů z tamního ghetta a jejich potomků. Připomněli si právě uplynutí 70 let od zahájení deportací Židů z tehdejšího Československa.

Praha 17. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Gilad Šalit: symbol, jehož propuštění rozděluje

Další článek

Výměnu Izraelce Šalita zkomplikovaly dvě palestinské vězeňkyně