
Egyptská novinářka Šahíra Amínová čelí v Izraeli ostré kritice zarozhovor, který udělala v úterý s čerstvě propuštěným izraelským vojákem Giladem Šalitem .
Izraelské sdělovací prostředky ji napadly za to, že ještě dezorientovanému Šalitovi kladla otázky, jejichž smyslem bylo kromě jiného poukázat na význam prostřednické role Egypta při vyjednání dohody o Šalitově propuštění. Podle izraelských bezpečnostních zdrojů, které citoval server YNet News, byl rozhovor porušením dohody o vojákově osvobození.
“Jsem novinářka a každý novinář by chtěl dělat rozhovor, který budou vysílat stanice celého světa,” řekla Amínová deníku Haarec na svou obranu. Odmítla nařčení, že Šalit byl k rozhovoru přinucen. “Je pravda, že ho přivedli muži z Hamasu, ale v místnosti pak byli jen členové egyptské rozvědky. Nijak nezasahovali a stejně tak ani lidé z Hamasu. Naprosto zodpovědně říkám, že jsem se Gilada ptala, zda si přeje rozhovor natočit, a on souhlasil. Kdyby nechtěl, rozhovor by nebyl. Je pravda, že byl bledý a vyčerpaný, ale na druhé straně byl také šťastný, že jede domů. Jeho odpovědi byly správné,” řekla Amínová.
Interview prý zařídil egyptský ministr informací a egyptská rozvědka. “Když jsem dorazila na přechod Rafáh (kde se rozhovor uskutečnil), ještě jsem si nebyla jistá, že se to opravdu podaří,” řekla.
Původně se prý začalo hovořit anglicky, ale Šalit byl vyčerpaný a mluvil potichu. Natáčení bylo přerušeno a Amínová se ho zeptala, zda by raději nechtěl hovořit hebrejsky. Souhlasil, takže se pokračovalo s tlumočníkem. I potom se ještě několikrát rozhovor přerušil, protože bylo vidět, že se Šalit necítí dobře. “Opravdu jsem s ním soucítila, je ve věku mých dětí, několikrát jsem ho uchopila za ruce, abych ho zklidnila,” tvrdí novinářka.
V místnosti byl ale rovněž egyptský novinář Saláh Gumaa a ten řekl, že Amínová trvala na tom, že se bude ptát anglicky a že i odpovědi budou anglické. Šalit jí prý řekl, že anglicky nemluvil pět let a že by bylo lepší, kdyby odpovídal hebrejsky.
Komentátor izraelské televize Channel 10 Raviv Drucker prohlásil, že dotazy Amínové “by mohly získat titul nejhloupějších otázek položených za minulých 100 let”. “Vynutit si interview od právě propuštěného vězně je to nejpodlejší, co můžete udělat,” řekl. Moderátor izraelské televize Jonit Levy interview označil za počínání, které hraničí s mučením.
Izraelcům se nelíbily otázky týkající se egyptské politické situace. V jedné například poukázala na to, že za vlády prezidenta Husního Mubaraka se Šalitův případ nepohnul z místa, zatímco teď, osm měsíců po jeho svržení, se věc vyřešila. Ptala se ho také na názor na Palestince vězněné v Izraeli. Izraelský tisk připomíná, že jsou zadržováni v mnohem lepších podmínkách, než v jakých žil pět let Šalit.
Amínová si vydobyla popularitu v arabském světě odstoupením z pozice ředitelky satelitní stanice Nile TV. Odmítla tehdy pokusy Mubarakovy vlády ovlivnit zpravodajství o revolučních událostech letošního jara. Teď Amínová pracuje jako novinářka na volné noze a také pro CNN.
Jeruzalém 19. října (ČTK)
1 Komentář
Perfidní muslimka, jako všichni oručníkovaní teroristé !