Zdroj: tn.nova.cz

Věznitelé z palestinského radikálního hnutí Hamas zacházeli s jeho synem během jeho pětiletého zajetí v Gaze “tvrdě”, řekl dnes podle agentury AP novinářům otec vojáka Gilada Šalita.

Ten se v úterý vrátil do Izraele výměnou za tisícovku palestinských vězňů, z nichž Izrael téhož dne propustil první skupinu 477 trestanců. Zakrátko po svém únosu v červnu 2006 prý také zajatý voják slyšel v těsné blízkosti místa, kde byl držen, izraelské vojáky při pátrací a odvetné operaci.

Během zajetí v Gaze jeho syn “zažil kruté věci”, řekl dnes večer Noam Šalit novinářům v obci Micpe Hila, kam se osvobozený voják vrátil do rodného domu. Otcovy nekonkrétní výroky byly prvními komentáři ohledně toho, jak se s jeho synem v zajetí zacházelo.

Na záběrech z Šalitova návratu domů bylo jasně vidět, že je voják vyhublý, bledý a vyčerpaný. Izraelší lékaři po prvních vyšetřeních konstatovali, že vykazuje známky podvýživy a nedostatku slunečního světla.

“S ohledem na noční můry, které zažil, je v dobrém stavu,” řekl Noam Šalit. “Musí se adaptovat po téměř 2000 dnech v izolaci bez slunečního svitu,” citovala ho AP.

Noam Šalit podle ní řekl, že jeho syn trpí podvýživou a zraněními způsobenými šrapnely. Ta očividně utrpěl během svého zajetí a nebyla prý patřičně ošetřena.

Bojovník Zuhajr Kajsí z palestinské militantní skupiny, která Šalita v roce 2006 zajala, řekl listu Al-Haját, že se zajatcem bylo zacházeno dobře. “Nebyl vystaven psychickému ani fyzickému mučení,” prohlásil Kajsí.

Noam Šalit ale jeho tvrzení odmítl. “Vytrpěl si tvrdé věci, zvláště na začátku zajetí,” řekl, odmítl ale uvést podrobnosti. “Doufám, že se brzy vrátí k normálnímu životu.”

Tři dny po Šalitově únosu 25. června 2006 spustila izraelská armáda rozsáhlou pětiměsíční ofenzivu v pásmu Gazy, která si vyžádala přes 400 mrtvých Palestinců, a Izrael vyhlásil sérii sankcí proti pásmu Gazy.

“(Gilad) věděl o probíhající operaci a o všem, co se dělo,” vyprávěl dnes Noam Šalit novinářům. “Byl blízko tomu všemu, doléhal k němu hřmot bojů. Myslím, že nebylo zrovna příjemné nacházet se v situaci, kdy (izraelské stíhačky) F-15 a F-16 přelétávají člověku nad hlavou a bombardují všechno, co se pohne.”

Jeruzalém 20. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelce šokoval rozhovor egyptské novinářky se Šalitem

Další článek

Netanjahu je ochoten zmrazit vládní výstavbu v osadách