Zdroj: abendblatt.de

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce zmrazit vládní stavební projekty v židovských osadách na západním břehu Jordánu.

Hodlá tak přimět Palestince k obnově mírových rozhovorů. Jeho nabídka se ale podle izraelského deníku Haarec netýká výstavby na soukromých pozemcích. Palestinci kvůli rozšiřování osad odmítli pokračovat v mírových jednáních.

Nový izraelský návrh předala palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi kolumbijská ministryně María Ángela Holguínová. Abbásova samospráva zatím nereagovala.

Kolumie vstoupila jako prostředník mezi Izrael a Palestince v říjnu, kdy se Abbás v této jihoamerické zemi osobně snažil získat podporu pro žádost o uznání palestinské státnosti v OSN. Kolumbie má dobré vztahy s Izraelem i s Palestinci a její zapojení na Blízkém východě prý předem schválila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Bogotá ale pro Palestinu v Radě bezpečnosti OSN hlasovat nehodlá, protože se jí nelíbí, že jde o jednostranný krok.

Holguínová přijela do Izraele a na palestinská území s několika návrhy. Jeden z nich předpokládá, že by se Netanjahu s Abbásem mohli sejít tajně, další, že by se mohlo začít jednat tajně na nižších úrovních. Kolumbie také navrhuje, aby se jednalo na jejím území.

Abbás při úterním setkání s ní řekl, že není proti obnově mírových jednání, ale chce, aby Netanjahu přistoupil na požadavky ohledně výstavby v osadách. Stačilo by prý i symbolické gesto, které by Abbásovi pomohlo získat pro obnovu rozhovorů veřejnost.

Při svém středečním setkání s Netanjahuem kolumbijská ministryně tvrdila, že Abbás je ve chmurné náladě a je skleslý. Také někteří západní diplomaté tvrdí, že je Abbás deprimovaný a zahořklý. Domnívá se, že Netanjahu ho chce odstranit, jelikož ho považuje za nejnebezpečnější osobu proIzrael. Úterní výměna izraelského rukojmího Gilada Šalita za stovky palestinských vězňů tento pocit prý ještě prohloubila.

Holguínové Abbás řekl, že do tří měsíců odstoupí, jestliže nenastane pokrok buď v procesu přijímáníPalestiny do OSN, nebo ve vyjednávání s Izraelem. Netanjahua to prý nijak neznepokojilo, protože Abbás rezignací hrozil už několikrát.

Premiér ji ale překvapil, když řekl, že je připraven učinit aspoň symbolické gesto, které Abbásovi pomůže u palestinské veřejnosti. Zastaví vládní výstavbu v osadách, ale nemůže zabránit stavět soukromníkům na soukromých pozemcích. Státní investice v osadách jsou minimální, většina tamní výstavby je soukromá.

V osadách na západní břehu žije 300.000 Izraelců. Palestinci žádají zrušení těchto sídlišť, aby mohli získat celistvé území pro svůj stát. Má k němu podle nich patřit také pásmo Gazy a východní Jeruzalém.

Jeruzalém 21. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hamas zacházel se Šalitem tvrdě, říká jeho otec

Další článek

Chtěl bys imunitu? – (NÁHRDELNÍK 43)