Zdroj: Archiv

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman dnes označilpalestinského vůdce Mahmúda Abbáse za překážku mírového procesu, kterou je nutné odstranit.

Vyjádřil zároveň naději, že Abbás brzy odstoupí. Podle agentury AP palestinskou stranu svými výroky podráždil a vyprovokoval ji k obvinění, že vyzývá k Abbásově zavraždění.

Lieberman obvinil před novináři Abbáse z toho, že rozpoutal kampaň, jejímž cílem je ztráta legitimity Izraele na mezinárodním poli. Stal se tak prý “překážkou, kterou je zapotřebí odstranit”.

Rovněž Abbásovi připomněl slib, že pokud mírový proces nebude postupovat kupředu, tak na svou funkci rezignuje. Podle Liebermana bude každý Abbásův nástupce lepší, protože Palestincům nechybí “vzdělaní lidé vyznávající západní hodnoty”. Lieberman rovněž tvrdil, že Abbásovi jde jen o udržení svého křesla, což “je pochopitelné, ale nepomůže to dosažení dohody”.

Blízký Abbásův spolupracovník a generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Abid Rabbú reagoval prohlášením, že Lieberman je “největším extremistou a rasistou v Izraeli”.

“Lieberman je nepřítelem míru a měl by ho odsoudit každý racionální člověk v Izraeli. Pokud jeho postoj představuje nebo je odrazem vládní politiky, znamená to, že chtějí vést politickou válku. Izraelská vláda by se měla omluvit za to, co řekl její ministr zahraničí,” řekl Rabbú.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát k tomu dodal, že Liebermanovy výroky se dají vykládat jako výzva k vraždě Abbáse. O svoje pocity se podělil se zástupci Spojených států a Evropské unie.

Lieberman patří ve vládě k nejradikálnějším politikům a nemá k silným slovům daleko. Jednou si dovolil přirovnat ústupky v mírovém procesu požadované na Izraeli za mnichovský diktát z roku 1938 vůči Československu.

Izraelská vláda premiéra Benjamina Netanjahua je podrážděna snahou Abbáse vynutit si uznánípalestinského státu na půdě OSN. Minulý týden přistoupila na výměnu zajatého vojáka Gilata Šalita za tisícovku Palestinců, čímž podle názorů mezinárodních sdělovacích prostředků oslabil postavení Abbáse ve prospěch radikálního hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy a Abbásovu autoritu neuznává.

Jeruzalém 24. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Evropská unie našla recept na krizi a ekonomika letí strmě vzhůru

Další článek

Kde se stala chyba…?