Zdroj: topnews.in

Izrael oficiálně nereaguje na nejnovější zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o íránském jaderném programu, která naznačuje jeho “možnou vojenskou dimenzi”.

Írán se nikdy nevzdá svého jaderného programu, bude ale pokračovat ve spolupráci s MAAE navzdory její čerstvé zprávě velmi kritické vůči Teheránu, řekl dnes podle agentury AFP íránský zástupce u této agentury OSN. K pokojnému řešení sporů kolem jaderných aktivit Íránu vyzvala Čína.

Ve své úterní zprávě MAAE zatím nejjednoznačněji konstatuje, že Írán pracuje na vývoji jaderné zbraně. Své tvrzení podložila poukazem na řadu podezřelých jaderných aktivit Teheránu, ten ale neústupně trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový. V reakci označil Írán zprávu MAAE za nevyváženou, neprofesionální a politicky motivovanou.

Teherán “se nikdy nevzdá svých legitimních práv” v jaderné oblasti, řekl dnes agentuře IRNA íránský zástupce u MAAE Alí Akbar Soltaníja. Jako “odpovědná země ale bude nadále respektovat své závazky v rámci smlouvy o nešíření jaderných zbraní”, což zahrnuje dohled MAAE nad jeho jadernými aktivitami, dodal Soltaníja.

Izrael oficiálně zachovává mlčení ke zprávě MAAE. Úřad premiéra Benjamina Netanjahua ji dnes podle AFP odmítl komentovat, jeho nejmenovaný činitel se omezil jen na konstatování “zprávu studujeme”. Netanjahu podle izraelského vojenského rozhlasu zároveň instruoval své ministry, aby odmítali poskytovat interview k tomuto tématu.

Politická komentátorka armádního rozhlasu Ilil Šararová zdůvodnila tuto mlčenlivost “obavou, že všechna izraelská prohlášení nebo iniciativy vyvolávají odpor ve světě a nahrávají Íránu”.

Podle listu Haarec Izrael vyčkává, aby mohl “vyhodnotit odpověď mezinárodního společenství na zprávu MAAE a nechce působit jako jeho hnací prvek” v kampani proti Íránu.

Zpráva MAAE podle izraelského veřejného rozhlasu “pouze potvrzuje zpravodajské informace shromážděné Izraelem v posledních letech a předané dalším zemím”. Podle jednoho z nejmenovaných oficiálních činitelů je prý nyní hlavní otázkou, zda “západní státy na základě této podrobné zprávy dodrží své závazky, že nedovolí Íránu, aby se jaderně vyzbrojil, a uvalí na něj ještě tvrdší sankce”.

Předseda zahraničněpolitického a obranného výboru parlamentu Šaul Mofaz z opoziční strany Vpřed stejně jako ministr zahraničí Avigdor Lieberman se otevřeně vyslovili pro “paralyzující sankce proti Íránu”. “Vojenské řešení je to poslední možné a to nejhorší, musí ale zůstat na stole připravené k použití.”

Pro pokojné řešení otázky íránského jaderného programu se po zveřejnění zprávy MAAE vyslovila Čína. Mluvčí pekingského ministerstva zahraničí ale podle Reuters zároveň vyzval Írán, aby projevil “flexibilitu a upřímnost”.

Jeruzalém/Teherán/Peking 9. listopadu (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Halevi, charedim a konfliktní linie izraelské společnosti

Další článek

Že by se mobilně začalo blýskat na lepší časy?