Zdroj: Shekel

Nechci to zakřiknout a nedělám si iluze o našich operátorech, přesto několik akcí z posledních dnů ve mně začíná vybuzovat malinko optimismu.

Před Vánoci se vždy objeví nějaké hurá akce. Ale tyto slevy většinou s příchodem zimních měsíců rychle odezní. Tentokrát je to ale trochu jinak. Začal to Vodafone, který v rámci akce Vánoce oznámil neomezený tarif. Tedy volání a sms do všech sítí bez jakýchkoliv množstevních omezení za 1490 korun. Tedy sleva zhruba na polovinu, než co to stálo doposud. Ale to nejpodstatnější – pokud si tarif aktivujete do Vánoc, tak vám již zůstane napořád. Proti ostatním operátorům – tím ostatní myslím všechny ostatní dva – je ale skutečně zhruba na poloviční ceně. Je vidět, jak byly doposud kartelově dohodnuti, když za tytéž služby požadovali zhruba tytéž peníze.

Vodafone dále zlevnil některé své tarify na míru. Jejich cenu ale i tak považuji za tak nestydatou, že to tady ani nebudu radši rozebírat.

Víme všichni, že podstatou struktury tarifů všech operátorů je mlžit, aby se v nich nikdo nevyznal. A proto hlavně platit a platit. A teď najednou přijde O2 s novou předplacenkou, z které se platí 3,50 za volání kdykoliv kamkoliv a 1,50 za sms, též kamkoliv. Jedinou podmínkou je dobít měsíčně kredit aspoň 200 Kč. To nemá chybu. Hlavně v tom není žádný skrytý početní háček. Jasné, srozumitelné, křišťálově čisté, jak by řekl Standa Gross. Kdo z paušálních zákazníků platí měsíčně jenom 200 Kč? A když už někde platíte třeba běžných 300-400 Kč máte v tom volání za 3,50? Určitě nemáte.

Vodafone kontroval a svou předplacenku dal na stejné tarify. Horší je v tom, že měsíčně musíte dobít 300 Kč. Ale navíc máte o víkendech volání a sms v rámci vlastní sítě zdarma. Tady si Vodafone ale šlápl do vlastního ho*na. Mnoho paušálních tarifů je nyní dražších než předplacenka, kterou měsíčně dobiji 300 Kč. Vemte si případ, že těchto 300 Kč za měsíc neprotelefonujete. Nevadí. Kredit zůstává v platnosti rok. Jinými slovy neprovolanou částku můžete převádět nikoliv do dalšího měsíce ale přímo do dalších až dvanácti měsíců. U paušálních tarifů, pokud vůbec můžete něco převést, tak jen měsíc dopředu. A to nejlepší nakonec – nabídka je sice časově omezena na asi tři měsíce, ale poté při splnění podmínky dobíjení 300 Kč vám zůstane tento tarif v platnosti napořád.

V mém případě momentálně jasně vítězí představa že od svého paušálního tarifu uteču k předplacence. To samozřejmě nemůže Vodafone připustit, aby mu takto hromadně migrovali zákazníci, a bezpodmínečně by měl upravit i nabídku paušálních tarifů, samozřejmě výrazně směrem dolů. A to tedy taky napořád. Uvidíme, jestli se bude něco dít, nebo jsou padlí na hlavu.

Tak že by se tu konečně objevovalo světlo na konci tunelu? Znovu odkazuji na pro nás  zatím nedostižný příklad ze sousedního Rakouska. Za 15 Euro měsíčně, tedy nějakých 360 korun máte 1000 volných minut a 1000 sms, a navíc internet v mobilu s FUP 1 GB. Ale po mnoha stojatých letech se konečně snad trošku blýská na lepší časy.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael mlčí ke zprávě MAAE, Írán se prý jaderného programu nevzdá

Další článek

Bývalý izraelský prezident Kacav půjde za znásilnění do vězení