Zdroj: attorneygeneral.utah.gov

Rozhodnutí odložit mohutné společné vojenské cvičení Izraele a USA, původně naplánované na jaro, bylo přijato kvůli “napětí a nestabilitě” v regionu.

Řekl to dnes izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman, kterého citovala agentura AFP. Informace o odkladu manévrů na závěr letošního roku se objevila v neděli s poukazem na údajné rozpočtové problémy.

“Každý pochopí, že bylo nutné odložit tyto manévry v důsledku nejisté politické a regionální situace, stejně jako kvůli napětí a nestabilitě vládnoucím v celém regionu,” řekl v izraelském veřejném rozhlase Lieberman, který je na návštěvě Polska. “Jde jen o odklad,” zdůraznil.

O plánovaných manévrech informovala minulý týden izraelská média, podle kterých mělo jít o největší cvičení tohoto druhu, které se kdy v Izraeli konalo. Vojenského cvičení se měly zúčastnit kromě Izraelců i tisíce amerických vojáků.

Při manévrech chtěla armáda vyzkoušet protiraketový systém Arrow, který Izrael vyvinul společně s USA. Zároveň se měly konat testy amerického mobilního protiraketového systému THAAD, který se má stát součástí budovaného protiraketového štítu NATO v Evropě. USA chtěly otestovat i námořní protiraketový systém Aegis.

Podle komentátorů mají chystané manévry posloužit jako varovné poselství pro Írán. Ten existenciIzraele neuznává a v době trvalé krize kolem íránského jaderného programu ho Izrael považuje za největší hrozbu. Při nedávných manévrech Teherán zkoušel i rakety dlouhého doletu.

Lieberman v rozhlasovém vyjádření znovu zopakoval, že je “načase, aby mezinárodní společenství přešlo od slov k činnům”, pokud jde o íránský jaderný program. Navzdory všem výzvám a nabídkám západních mocností, které podezřívají Teherán ze snahy vyrobit jadernou zbraň, se Írán svého jaderného programu odmítá vzdát a trvá na tom, že je výhradně mírový.

“Írán nepředstavuje hrozbu jen pro Izrael. Také pro státy v Perském zálivu je problémem číslo jedna. Írán se zmocnil kontroly nad Irákem a totéž chce učinit i v Saúdské Arábii, aby mohl diktovat energetickou politiku celého světa,” prohlásil šéf izraelské diplomacie.

Poukázal v dané souvislosti i na podporu, kterou Írán údajně poskytuje Sýrii. “Režim prezidenta Bašára Asada byl se neudržel ani jediný týden bez pomoci Teheránu,” řekl. Damašek čelí už deset měsíců protivládním protestům, jejichž brutální potlačování vládními silami stálo podle OSN životy už více než 5000 osob.

Jeruzalém 16. ledna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izrael přistoupí k Evropskému institutu odkazu šoa

Další článek

Nový rasismus