Zdroj: martyrobertsblog.com

Soupeřící palestinské organizace Fatah a Hamas dosáhly “významného průlomu” v jednání o vzájemném usmíření a budoucí spolupráci. Na svém facebookovém účtu to dnes napsal přední činitel Hamasu Izzat Rišik. Pokrok mají dnes na tiskové konferenci v katarském Dauhá oznámitpalestinský prezident Mahmúd Abbás a šéf Hamasu Chálid Mišal.

Rišik o dosažené dohodě neuvedl žádné podrobnosti. Dosavadní jednání znesvářených hnutí se soustřeďovalo na vytvoření budoucí jednotné vlády a propuštění politických vězňů zadržovaných na západním břehu Jordánu ovládaném Fatahem.

Zástupci Hamasu v minulých dnech dávali najevo, že v rámci budoucího uspořádání by se Abbás mohl stát premiérem prozatímní palestinské vlády, která by byla pověřena přípravou všeobecných voleb v pásmu Gazy i na západním břehu Jordánu.

Hamas a Fatah podepsaly dohodu o usmíření a o sestavení přechodné vlády národní jednoty počátkem loňského května. Její realizace ale uvázla na sporu o to, kdo bude stát v čele budoucího společného kabinetu.

Palestinci jsou rozděleni pod působnost dvou vlád od roku 2007, kdy se Hamas násilím zmocnil pásma Gazy. Od té doby vládla palestinská správa, v níž dominuje Fatah, jen na západním břehu Jordánu. Tento rozkol komplikoval mírové snahy, protože správa prezidenta Abbáse dává přednost míru dojednanému s Izraelem cestou rozhovorů, zatímco Hamas se zapřisáhle drží záměru zničit židovský stát.

Dauhá 6. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Aaronem Gunsbergerem

Další článek

Bez přílivu cizinců by Česká republika, která postupně stárne, mohla začít vymírat už od roku 2014