Zdroj: idnes.cz

Izraelská národní knihovna zveřejnila na své internetové stránce dopis na rozloučenou rakouského spisovatela Stefana Zweiga. Stalo se tak u příležitosti 70 let od smrti literáta, který 23. února 1942 v brazilském exilu spolu se svou ženou spáchal sebevraždu. Knihovna zveřejnila i jeho korespondenci s Albertem Einsteinem, Sigmundem Freudem a dalšími význačných osobnostmi, napsal dnes na svém webu izraelský deník Haarec.

Originál Zweigova dopisu knihovně začátkem 90. let daroval lékař z Brazílie, který jej koupil od penzionovaného policisty. Zweig list napsal německy.

“Než ze svobodné vůle a s jasnou myslí odejdu z tohoto života, musím ještě splnit poslední povinnost: vyjádřit vřelé díky této skvělé zemi Brazílii, že mně a mé práci nabídla tak pohostinné útočiště,” napsal spisovatel. Zároveň ale poznamenal, že jeho síly se “dlouhými lety putování bez domova vyčerpaly”.

Zweig se narodil 28. listopadu 1881 ve Vídni. Spisovatel, básník a překladatel proslul nejvíce životopisnými romány, například Romain Rolland, Marie Antoinetta či Marie Stuartovna. Z Evropy odešel před hrozbou nacismu. Zamířil do Velké Británie, později do USA a v roce 1940 do brazilského Petrópolisu, kde dva roky nato spáchal sebevraždu.

Jeruzalém 23. února (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Spálení koránu – a již zde máme další mrtvé

Další článek

Bývalý šéf izraelské rozvědky bude pracovat pro mezinárodní firmu