Zdroj: topnews.in

USA podle izraelského tisku slíbily Izraeli moderní bomby a tankovací letadla v případě, že Izrael letos nezaútočí na Írán. Napsal to dnes list Maariv. Téma íránského jaderného programu a možná reakce na něj byla hlavním předmětem pondělního jednání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Washingtonu. Podle izraelského listu jsou USA ochotné nabídnout Izraeli důmyslné bomby proti bunkrům a tankovací letouny. Mluvčí Bílého domu Jay Carney ale řekl, že izraelská žádost o americkou vojenskou technologii na programu pondělního setkání Netanjahua s prezidentem Barackem Obamou nebyla.

“Na setkáních, která měl prezident, nebyla taková dohoda navržena ani uzavřena,” řekl podle agentury Reuters Carney novinářům. Podle agentury AFP ale nevyloučil, že jednání v tomto smyslu na jiné úrovni mohli vést američtí a izraelští činitelé.

USA pro útok na Írán zatím nejsou, avšak Netanjahu v pondělí ve Washingtonu zdůraznil, že sankce, které byly proti Íránu použity dosud, zůstávají bez účinku. Po návratu do země dnes podle Reuters řekl, že Izrael dá sankcím proti Íránu šanci, aby mohly začít působit, a v příštích dnech nebo týdnech na jeho jaderná zařízení nezaútočí.

“Nestojím se stopkami v ruce. Není to záležitost dní nebo týdnů, ale není to záležitost let. Všichni to chápou,” řekl podle Reuters ve výňatku z rozhovoru pro televizní stanici Channel 10. Naznačil zároveň, že Izrael by se mohl uchýlit k použití síly, kdyby Teherán dál vzdoroval diplomatickému tlaku světových mocností za účelem zbrzdit jeho jaderný program.

“Byli bychom šťastni, kdyby se tato věc vyřešila klidně, kdyby se Írán rozhodl zastavit jaderný program,” řekl. “Zastavit ho, zrušit zařízení v Komu a zastavit obohacování uranu,” podotkl.

Podle diplomatů blízkých washingtonským jednáním izraelské politiky výsledek návštěvy zklamal. Západ podle nich nechápe nebezpečí, jaké představuje jaderně vybavený Írán pro celý svět. Server Ynet citoval nejmenovaného diplomata, který řekl, že situace ve světě se dá z psychologického pohledu přirovnat k roku 1939. “Západ, který chtěl mír a soužití, měl na výběr. Ve chvíli pravdy si ale zvolil obětování Československa. Po pečlivé analýze je třeba konstatovat, že tu máme nyní tentýž psychologický jev,” citoval svůj zdroj Ynet.

Mezinárodní institut pro strategická studia (IISS) odhaduje, že Izrael se k útoku letos neodhodlá kromě jiného také díky zárukám, které poskytl tento týden Netanjahuovi Obama.

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes ocenil Obamu za to, že se vyslovil proti útoku. “To jsou správné výroky a dokazují, že si Američané přestali dělat iluze,” prohlásil Chameneí. Obama ale také řekl, že je Írán izolován a že začíná pociťovat dopad sankcí. Podle Chameneího je to další z Obamových iluzí, která americké politiky dovede k neúspěchu.

Netanjahu získává mezi Izraelci důrazem na zajištění bezpečnosti občanů na popularitě. Podle průzkumů by jeho strana Likud zvítězila ve volbách, kdyby se konaly nyní. Průzkum ale také ukázal, že 58 procent Izraelců je proti tomu, aby Izrael na Írán útočil sám, bez podpory USA.

V Izraeli se probírá také možný íránský protiútok na Izrael v případě bombardování íránských jaderných provozů. Podle předsedy parlamentního výboru pro pasivní obranu Zeeva Bielského civilisté nejsou na útok dobře připraveni. Jenom 60 procent z nich prý dostalo plynovou masku, což Bielsky označil za znamení pohrdání ze strany vlády.

Jeruzalém/Washington 8. března (ČTK)

1 Komentář

 1. Antonín Blažek
  9.3.2012 – 15 Adar 5772 v 13:04 — Odpovědět

  USA prohrály válku s Muslimy. V současnosti si nemohou dovolit žádný další konflikt. Dokud se trochu nevzpamatují a alespoň částečně nestáhnou lidi i techniku z oblasti neprovedou proti Iránu a Sýrii nějakou významnější akci. Osobně si myslím, že válka není řešením sporu mezi Izraelem a Muslimy. Nikdo jejich rozepře nevyřeší pokud je nezačnou řešit pomoci nějakých malilinkatých krůčků sami. Válčili už hodně dlouho aby pochopili, že tudy cesta nevede.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zlato hlupáků

Další článek

Zatracený talmud…