Zdroj: idnes.cz

Izrael dnes v atmosféře bolesti pohřbívá čtyři židovské oběti z francouzského Toulouse. Ostatky tří dětí a učitele byly ráno letecky přepraveny z Francie v doprovodu blízkých osob a francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého, informovala agentura AFP.

Letadlo izraelské společnosti El Al se zhruba pěti desítkami blízkých obětí a s šéfem francouzské diplomacie na palubě přistálo krátce po 05:45 místního času (04:45 SEČ) na mezinárodním letišti Ben Gurion v Tel Avivu.

Odtud se konvoj vozidel vydal na cestu do Jeruzaléma. Rakve s vyraženou Davidovou hvězdou byly převezeny do pohřební síně Šamgar u vstupu do města, kde byla těla zahalená do modlitebních šálů vystavena.

Pohřeb třicetiletého učitele náboženství Jonathana Sandlera, jeho dvou synů – pětiletého Arieha a čtyřletého Gabriela – a sedmileté dcery ředitele židovské školy v Toulouse Myriam Monsonegové se koná na největším jeruzalémském hřbitově Har Hamenuhot.

V době, kdy ostatky obětí přistály v Izraeli, byla v Toulouse na jihozápadě Francie spuštěna policejní operace proti muži, který je podezřelý z pondělních vražd v Toulouse i z předcházejících vražd tří vojáků ve stejné oblasti. Čtyřiadvacetiletý muž původem z Alžírska, který se hlásí k teroristické síti Al-Káida, se zabarikádoval v jednom domě.

Místopředseda izraelské vlády Moše Jaalon ocenil “rychlou akci francouzské policie”. “Děkuji panu Alainu Juppému,” řekl při přivítání na telavivském letišti.

“To, co se stalo v Toulouse, je ohavný zločin. Je tu něco, co ho spojuje s atentáty, jejichž terčem se nedávno stali naši diplomaté (v Indii a Thajsku): a to je nenávist islamistických fanatiků vůči všemu, co se neztotožňuje s radikálním islámem,” citovala Jaalona agentura AFP.

“Jsme všichni na jedné lodi. Myslím, že dnes, přinejmenším ve Francii, lépe chápou realitu, s níž je Izrael konfrontován při zajišťování své sebeobrany.”

Izraelské úřady v úterý vyjadřovaly uspokojení s úsilím Francie o vypátrání pachatele smrtelné střelby v Toulouse. Komentátoři domácího tisku však projevovali znepokojení nad antisemitským klimatem v Evropě.

“Mnozí mysleli, že po holokaustu a nacistické okupaci už nebudou děti nikdy chladnokrevně zabíjeny kvůli svému náboženství. A přesto, právě to se stalo v Toulouse,” napsal list Haarec.

Jeruzalém 21. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Reuters: Izraelci vzkazují Íráncům: My vás máme rádi

Další článek

Úlet nebo geniální reklama?