Zdroj: pohlednice-praha.cz

Návštěvníci Moravského zemského muzea prostřednictvím starých pohlednic nahlédnou do světa středoevropských a východoevropských Židů před dramatickými zvraty 20. století. Podle odborníků jsou židovské pohlednice málo známý, ale žánrově rozmanitý a cenný historický materiál. Nejvíce jsou zastoupeny místopisné motivy, například synagogy a další památná místa, další pohlednice zachycují tváře židovských dětí, starců i představitelů typických řemesel, sdělila ČTK mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Kolekci asi 450 pohlednic najdou zájemci v Paláci šlechtičen v centru Brna. Tvoří doplněk k velké výstavě o osudech brněnských Židů ve 20. století. Muzejníci ji pod názvem V utrpení a boji zpřístupnili v polovině března na stejném místě. Všechny pohlednice pocházejí ze soukromé sbírky Františka Bányaie, předsedy Židovské obce v Praze.

“Chtěl jsem se podělit o krásu židovských pohlednic a oživit tak i dny minulé. Přiblížit atmosféru doby před 80 až 100 lety na záběrech z ghetta, na portrétech a fotografiích lidí, na malovaných i kreslených obrázcích židů při modlitbě, práci, o svátcích i na svatbě,” uvedl Bányai v tiskové zprávě.

Jedním z velkých tematických souborů na výstavě jsou pohlednice z židovských ghett, ulic a sídlišť v Haliči a Podkarpatské Rusi. Navazují na ně fotografické pohlednice s tvářemi Židů v tradičním oblečení, dále snímky, které zachycují židovské obchody a častá řemesla – například krejčí, podomní prodavače, brusiče, vetešníky a muzikanty.

Další pohlednice si všímají tradičních motivů židovských svátků a náboženského života. Na některých jsou svátečně oblečení muži s dětmi na cestě do synagogy, na jiných zase starci s modlitebními plášti při ranních obřadech. Mnoho pohlednic původně sloužilo jako přání k nejvýznamnějšímžidovským svátkům. Tematické rozpětí výstavy rozšiřují ukázky žertovných, sportovních a sionistických pohlednic, ale také antisemitské exempláře. Výstava potrvá do 6. května.

Brno 2. dubna (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Česká armáda prohlubuje spolupráci s Indii

Další článek

Izraelský genetik odradil arabské diváky od pokrevních svazků