Pomník byl postaven židovské rodině Wolfových, která se od června 1942 až do konce války ukrývala v lesích v okolí Tršic a Zákřova na Olomoucku.Pomník byl odhalen na místě jednoho z úkrytů rodiny v lese u Tršic.   Náklady na vybudování pomníku činily zhruba 50.000 korun a byly uhrazeny z výtěžku sbírky, která se uskutečnila ve Spojených státech, uvedl Petr Papoušek, předseda olomoucké Židovské obce.

Wolfovi byli zapsáni do prvního olomouckého transportu, který před 70 lety odjel do Terezína.  Berthodl Wolf, jeho manželka Růžena a děti Felicitas a Otto se však ukryli v lesích. Otto Wolf, nejmladší člen rodiny, je autorem deníku, v němž popisuje život rodiny v lesích. Jeho zápisky bývají srovnávány s deníkem Anny Frankové. Patnáctiletý Otta byl čtrnáct dnů před osvobozením zajat a umučen ruskými vojáky ve službách německé armády. Úkryt rodiny však nevyzradil.

Odhalení památníku byla přítomna i Eva Vavrečková, dcera Felicitas Wolfové. “Maminka nám vyprávěla o té hrůze. Vzpomínala na nápor, který byl nejen fyzický, ale především mentální. Nešlo totiž jen o jídlo, ale o samotnou naději přežít,” řekla Wolfová. Dodala, že si její matka velice cenila lidí, kteří rodině na útěku pomáhali.

Myšlenka vybudovat pomník přišla podle ní z USA.  “Příběh naší rodiny se stal celosvětovou aférou poté, co byla část deníku Otty přeložena do angličtiny. Díky tomu pomník vznikl,” tvrdí Vavrečková. Hosté z USA se také zúčastnili odhalení pomníku.

Už v neděli se do bývalého úkrytu rodiny Wolfových přijeli podívat skauti, aby tam strávili noc. “Zima mi moc nebyla, několik let tady v úkrytu ale muselo být hodně těžké,”  myslí si tršický skaut Ondřej Vláčil.

Zájemci se na památník mohou podívat v lese nedaleko Tršic ve směru na Zákřov.

redakce Shekel.cz

1 Komentář

  1. josef
    3.4.2012 – 11 Nisan 5772 v 18:55 — Odpovědět

    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/170546-osud-wolfovych-kteri-unikli-holocaustu-pripomina-novy-pamatnik/

    0
    0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelský genetik odradil arabské diváky od pokrevních svazků

Další článek

Izrael a Ázerbajdžán: oboustranně výhodné přátelství