
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si ve své krititce vzal znovu na mušku německého spisovatele Güntera Grasse. Ten pohoršuje svou básní kritizující Izrael mezi jiným i za plán útoku na Írán. V rozhovoru, otištěném v německém listě Welt am Sonntag Netanjahu řekl, že Grassova slova jsou “naprostý skandál”.
“Věc je o to víc pobuřující, že původcem není obdivovatel nějaké neonacistické strany, ale laureát Nobelovy ceny. Podařilo se mu znovu navodit situaci, v níž se z útočníka stala oběť a z oběti útočník. V níž se ti, kdo se chtějí bránit proti vyhlazení, stávají hrozbou světového míru a v níž je za nebezpečí považován hasič, nikoli žhář,” tvrdí Netanjahu.
Čtyřiaosmdesátiletému Grassovi začátkem měsíce německé sdělovací prostředky otiskly báseň Co musí být řečeno. Ta označuje Izrael za hrozbu světového míru, vyčítá mu plán preventivního útoku na Írán i to, že se nehlásí ke svému jadernému arzenálu a je příjemcem německých zbrojních dodávek.
Izrael vzápětí Grasse označil za nežádoucí osobu a celá věc vzbudila polemiku v Izraeli, Německu i v zahraničí.
“Cílem Izraele není zničit Írán. To naopak Írán chce zničit Izrael, otevřeně k tomu vyzývá a pracuje za tím účelem na atomové bombě,” prohlásil Netanjahu v rozhovoru pro list, jeho majitelem je skupina Axela Springera spjatá s Izraelem.
Již krátce po zveřejnění básně premiér veřejně řekl, že přirovnávání Izraele k Íránu vypovídá málo o Izraeli, ale hodně o Grassovi.
(Redakce Shekel.cz)
12 Komentářů
trochu sebekritiky by netanjahuovi neskodilo.
Mám ve všem obrovskej ale vopravdu vobrovskej zmatek. Při zmínce o hasičích se mi vybavila vzpomínka na Žorže Buševikovic partičku hasičů. Tak doufám, že asi to tím Bibi sledoval a pak při tom kladení důrazu na to, jak je všechno naopak, ještě jeden vtípek z doby totáče.
Tam nás soudruzi bolševici upozorňovali že: Za kapitalismu byl člověk vykořisťován člověkem, ale dnes soudruzi, dnes je tomu právě naopak!
No a zdá se mi, že kolegové post buševici ktomu přistupují taky tak nějak jako naopak.
Bibi toho má moc, ale pořádek v kanceláři by si mohl udělat. Ono tom pak vypadá divně, člověk by si mohl klást otázky a zsejít na zcestí.
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/265081-vyrok-o-vymazani-z-mapy-ahmadinezad-nepouzil-priznal-izraelsky-ministr.html
izrael ma samozrejme pravo na existenci, sebe-obranu.
ale snaha vyresit svoji bezpecnost preventivnim utokem
uz je za hranou.
..no, možná to pořadí není tak od věci…kdyby Irán zaútočil atomovou bombou, pak by asi napadenému moc času na sebeobranu a prevenci nezbývalo..
ad4) Daniela E O odpálení atomové nálože za svými humny může uvažovat jen sebevrah. Izrael mohl do nedávna vcelku bez obav z odvety podnikat “spanilé jízdy” do okolních zemí. Irán není Irák. Situace okolo Iránu není stejná jako v případě Jugoslávie, Iráku, Afghánistánu, Gruzie nebo Libye. Rusko a Čína si uvědomily, že jsou velmi vážně ohrožena jejich bezpečnost a jejich zájmy v oblasti. Dali již to razantně znát. Válka není řešením. Po případném válečném konfliktu se bude hovořit jen o území na dříve rozkládal stát Izrael. Možná se už ale hovořit ani psát nikdy nic o ničem nebude. Život na Zemi po “Poslední válce” prostě existovat přestane. Přeživší šváby a jinou havěť osud nějakých potomků Adama a Evy nejspíše taky zajímat nebude.
PF 2012 přejí Mayové
ani izrael ani irak pokud nejsou sebevrazi, tak se nepusti do vzajemneho
atomoveho holokaustu a pokud nekdo zacne, tak se znici navzajem.
takze preventivni utok, kterekoliv strany by bylo svinstvo.
ad 5.)hm..píšete, že Rusko a Čína si uvědomily že jsou jejich zájmy v oblasti ohroženy, takže se na ně dá spolehnout, že to nějak zařídí?
ad6.)předpokládáte, že v Iránu nejsou sebevrazi a tedy že domýšlí své činy, tak co tedy mají ti chlapi za problém, že dělají co dělají..
ad7)Daniela E Rusko a Čína přesouvají do oblasti vojenské síly. Není to z obavy z Iránu ale o z další snahy o rozpínání USA. Izrael je v této hře jen jakýmsi otloukánkem, který na případný válečný konflikt v každém případě dojede. Rusko v trvání války o Jižní Osetii překonalo i pověstnou “sedmidenní válku”. Za pět dní bylo NATO V Gruzii poraženo. Rusko ani Čína nemá zájem na tom aby měla další zem v oblasti jaderné zbraně. Nemají ani zájem aby byly USA základny v Sýrii nebo Iránu.
PF 2012 přejí Mayové
ad8)Děkuji za zajímavé zhodnocení..s Ruskem legrace nebývá…věřím, že kromě strategie, hraje roli i lidský faktor(v dobrém i zlém)
Danielo možná, že by Vás mohl zaujmout i tento, trochu jiný pohled na Írán
Neznámý příběh íránských Židů:
http://www.maskil.cz/5769/3.pdf
A velice zajímavý, alespoň pro mne, je hned navazující článek paní Tydlitátové:
Evropa by se měla obávat Wildersů.
Víte, já moc politice nerozumím, ale jisté vojenské a diplomatické zastrašování znepřátelených ( či potenciálně znepřátelených) států je poměrně běžné.
Navíc u země, která je obklopena nepřátelskými spojenci ( aspoň ve vztahu k Izraeli, dále už se jejich zájmy velmi různí) a když tato země má taky jen 15km v průměru, ( a navíc mezi jejími obyvateli jsou potenciální spojenci nepřátel) je jistě krátkozraké, a jistě to napadne i generála, použít zbraň hromadného ničení.
A mimoto, pokud by moc chtěli, jak snadné je šikovně vybombardovat konvenčními zbraněmi některou z četných izraelských atomových elektráren bez drahého vývoje a výzkumu a nákupu..
Jenže – je to účinný nátkakový prostředek.
Ad 11. Cipi, oni některé situace se jakoby stále opakují. Jestli máte ráda literaturu faktu, pak bych Vám doporučil sehnat si někde knihu od Beliců “Co nezavály písky Mezopotámie”
http://www.kosmas.cz/knihy/161505/co-nezavaly-pisky-mezopotamie/
http://www.epocha.cz/detailknihy.php?id=435