Zdroj: timesofisrael.com

V Jeruzalémě dnes zemřel stodvaletý otec izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Benzion Netanjahu se proslavil coby  historik a sionista vyhraněných pravicových názorů. Proslavil se tím, že před 2. světovou válkou odhadl budoucí židovskou tragédii.  V mládí zastával funkci tajemníka Vladimíra Žabotínského, jednoho z nejvýznamnějších sionistických vůdců 20. století.

Benzion Netanjahu se narodil roku 1910 v polské Varšavě. Když mu bylo deset let, přestěhovala se jeho rodina do tehdejší Palestiny. Dílo Benziona Netanjahua se zaobírá především dějinami Židů ve středověku. Známé jsou jeho spisy o španělské inkvizici a marranos – židovských konvertitech ke křesťanství. Netanjahu v nich vyvrací teorii, že tito židé byli k přestupu na křesťanství donuceni.  Činili tak prý dobrovolně, aby lépe splynuli s křesťanskou majoritou. Pronásledováni však byli i po konverzi – když ne kvůli víře, pak kvůli svému původu. Historik rovněž nesouhlasí s tradičním názorem, že židovští konvertité, jejichž španělský název znamená svině, vedli dvojí život a potají zůstávali židy. Podle Netanjahua jde o názor, rozšiřovaný samotnou inkvizicí.

Benzion Netanjahu v dospělosti emigroval do USA a stal se osobním tajemníkem Žabotinského, ale na politické scéně Izraele se nikdy neprojevil. Byl otcem tří synů z nichž nejstarší, Joni, se stal jedinou vojenskou obětí operace v ugandském Entebbe v roce 1976. Vojáci Izraele v Ugandě pod   Joniho vedením osvobozovali stovku izraelských cestujících, kteří byli na palubě letadla Air France odkloněného palestinskými únosci z trasy Tel Aviv-Paříž. Premiér Benjamin Netanjahu na tuto událost mnohokrát vzpomínal a vyprávěl o tom, jak poznamenala celou jeho rodinu, která pak čas dělila na dobu “před” a “po Joniho smrti”.

Podle Benjamina Netanjahua bylo tím nejdůležitějším, co se od otce naučil, vědomí, že  “kdo nezná svou minulost, nemůže pochopit přítomnost, tedy si nemůže ani plánovat budoucnost”.

“Začátkem 90. let předpověděl útoky na dvojčata (věže v New Yorku) a předpověděl i hrozbu tyranských islamistických režimů,” říká o otci premiér.

Za nepřítele Izraele považoval historik levici a  samolibost Izraelců. Viděl v nich podobné nebezpečí jako v předválečném podceňování nacismu.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ne antisemitům & islamistům na kongresu francouzských muslimů

Další článek

Palestinští vězni pokračují v Izraeli v hladovce