Zdroj: Archiv

Výstava Příběh Protektorátu – příběh o odvaze a zradě si klade za cíl zničení mýtu, že Protektorát Čechy a Morava byl pokojnou oblastí, zatímco jinde zuřila válka a sílil protinacisticky odboj.

Podle poluautora výstavy Jana Šacha z Vojenského historického ústavu bylo bojovníků proti nacismu mnohem více než kolaborantů. I výstava jim věnuje větší pozornost.  Květnové povstání bylo jen vyvrcholením dlouhé historie sabotážních a diverzních akcí, které odbojáři uskutečňovali po celou dobu trvání Protektorátu.  Ani  známý atentát na Reinharda Heydricha by bez podpory domácího odboje nebyl možný,  prohlásil Šach na dnešní tiskové konferenci.

Výstava návštěvníkům umožňuje prohlédnout si například vysílačku Libuši, kdovezenou do Protektorátu parašutisty výsadku Silver A.  Právě kvůli této vysílačce nacisté vypálili obec Ležáky.

Šach uvádí, že české země jsou v Evropě unikátní v tom, že pouze v nich německá represe popravila za účast v odboji ministerského předsedu. Urna s popelem generála Aloise Eliáše je nyní uložena na Vítkově. Na výstavě jsou k vidění šachové figurky, které generál ve vězení vymodeloval z chlebové střídy.

Domácího odboj především organizoval hromadné odchody Čechů do zahraničí, odkud pak proti nacistickému Německu bojovali aktivně.  To se týkalo Čechů ve Francii, Velké Británii, na Blízkém východě, v Africe a v Sovětském svazu.

Výstava připomíná i komunistický odboj. Zdůrazňuje ale, že vznikal až po přepadení Sovětského svazu Německem. Do té doby byl totiž Sovětský svaz spojencem  Německa.

Přesto bylo mezi Čechy i mnoho kolaborantů. Před soudem se jich po osvobození ocitlo kolem 10.000,  z nichž 730 vyslechlo rozsudek smrti.

Výstavu vytvořily Historické muzeum Národního muzea, Vojenský historický ústav a sdružení www.valka.cz.

Je umístěna v  Národním památníku na pražském Vítkově a veřejnosti bude přístupná od pátku 4. května do 5. srpna.

(redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zpráva židovské obce: Projevů antisemitismu v Česku nepřibývá

Další článek

Jak to budete chtít?