Zdroj: Archiv

Izraelský vicepremiér Silvan Šalom dnes uvedl, že podmínky Mahmúda Abbáse pro obnovu přímých mírových rozhovorů jsou nepřijatelné.

Agentura AFP uvedla, že předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbáse se chystá na schůzku s ministry zahraničí Ligy arabských států. Chystá se jim sdělit, že Izrael je neústupný a tudíž pravděpodobně nedojde k obnově jednání.

Izraelce a Palestince tlačí k přímým rozhovorům USA. Ty nyní zprostředkovávají nepřímý dialog, na který by však měly navázat rozhovory přímé. I o tomto tématu bude jednat Liga arabských států.

Podle Abbáse by měly rozhovory začít v bodě, v kterém skončily v roce 2008. Tehdy byl předsedou izraelské vlády Ehud Olmert. Mezi další požadavky patří to, aby se Izrael stáhnul z východního Jeruzaléma a západního břehu Jordánu. Má také dojít ke zmrazení výstavby v osadách.

Ta je sice zastavená od loňského roku, ale pouze na deset měsíců. Toto moratorium vyprší v září. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno prohlásil, že o jeho prodloužení nemůže být řeč.

Podle Šaloma je Izrael pod ohromným tlakem ze strany USA právě kvůli přímým rozhovorům. Je toho názoru, že se palestinská strana brání tomuto jednání, aby se pod podobný tlak také nedostala.

Předchozí rozhovory ukončila Olemrtova vláda ofenzivou proti pásmu Gazy. Byla to odpověď na raketovou palbu na Izrael. Olmert také Palestimcům nabídl část území Izraele výměnou za zachování některých osad na západním břehu Jordánu.

Izraelci se však nehodlají vzdát východního Jeruzaléma. Palestinci z něj chtějí udělat hlavní město svého budoucího státu, ale Izraelci požadují sjednocený a nedělielný Jeruzalém.

Abbás uvádí, že přímým rozhovorům se nebrání, ale že “chce jasně vymezit body, které umožní vznik palestinského státu”. “Je zřejmé, že Netanjahuova vláda si nic podobného nepřeje,” dodává. Netanjahu uvedl, že je ochoten se s Abbásem sejít v Ramalláhu nebo Tel Avivu.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Hamas chce rozšířit své ozbrojené složky, zatím o dobrovolníky

Další článek

Výstava odhaluje osudy českých Židů zavlečených do Běloruska