Zdroj: ekonomika.idnes.cz

Petr Nečas, český premiér, přirovnává současnou regionální situaci Izraele k situaci Československa ve 30. letech. Vyjádřil se tak v exkluzivním rozhovoru pro deník The Jerusalem Post.

“Velmi dobře chápeme, v jaké situaci je Izrael jako malá, demokratická země ve velmi nebezpečném regionu a s velmi nebezpečnými sousedy. Vzpomínáme si na naši situaci ve 30. letech, když mělo malé, demokratické Československo sousedy, kteří ho chtěli zničit nebo zabrat část našeho území,” řekl Nečas, který se má ve čtvrtek setkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem

O obavách z  íránského jaderného programu premiéři hovořili již na svém pražském jednání.

Nečas se v interview přiznal také k tomu, že má v úmyslu promluvit o Íránu rovněž při plánovaném setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem “a dalšími hlavami evropských států na příštím společném setkání a také na summitu NATO v Chicagu”.

Podle The Jerusalem Post se generální tajemník Evropského židovského fondu Arie Zuckerman o České republice vyjádřil jako o zemi, která stále víc ovlivňuje dění v Evropské unii. “Nejsilnějšími ekonomikami zůstávají Francie, Německo a Británie, země jako Španělsko a Itálie přišly o značný vliv a získaly ho státy, kterým se daří lépe – Česká republika, Polsko, Nizozemsko a Dánsko. Tato změna mocenské rovnováhy spolu s příznivým postojem České republiky k Izraeli vyvolává u židovských představitelů a také u izraelské vlády zájem o hlubší vztahy.”

List rovněž cituje Tomáše Krause, tajemníka Federace židovských obcí v ČR, který řekl,  že česká vláda má “zájem poučit se ze zkušenosti Izraele jako novodobého státu” a obdivuje úspěchy Izraele. K prohlubování vztahů k Izraeli se rezervovaněstaví pouze ČSSD, řekl Kraus, protože “někteří její politici jsou ovlivněni Bruselem”. Podle něj někteří sociálnědemokratičtí poslanci Evropského parlamentu navrhují “vyváženější politiku vůči Izraeli”. “To je ale slovník, který se liší od toho používaného v Británii, Francii a Belgii,” cituje Krause izraelský list.

(Redakce Shekel.cz)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V Praze budou jednat izraelský premiér a sedm ministrů jeho vlády

Další článek

„Mučednice tolerance“ či náboženská extremistka ve svate válce?