Zdroj: Shekel

Inteligentní milovník vážné hudby, věrný manžel a otec tří dětí. Také přesvědčený nacista, kat českého národa a spolupachatel genocidy.Tak lze charakterizovat Reinharda Heydricha, druhého nejvyššího představitele SS (obergruppenführer SS), policejního generála, šéfa Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD). V letech 1941-1942 byl zastupujícím říšským protektorem Protektorátu Čechy a Morava. Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš na něj spáchali atentát přesně před 70 lety, 27. května 1942. Na zranění jím způsobená osmatřicetiletý Heydrich 4. června zemřel.

Heydrichovo poslání v Protektorátu bylo potlačit odboj a zlomit odpor českého lidu. Několik dnů po svém příjezdu veřejně řekl: “Českomoravský prostor se nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by umožňoval Čechům tvrdit, že je to jejich prostor. … Někdy nezbude nic jiného, než Čechy poněmčit a převychovat, nebo postavit nakonec ke zdi.”

Ve funkci říšského protektora Heydrich vystupoval osm měsíců a osm dnů, a za jeho působení  se začal naplňovat tragický osud českých a moravských Židů. A nejen jich – během čtyř měsíců výjimečného stavu, který Heydrich okamžitě vyhlásil, bylo vyneseno 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech zmizelo více než 2200 Čechů. Heydrich sice téměř zničil odboj, ale paradoxně se právě atentát na Heydricha stal jedním z největších činů odboje v Československu i celé okupované Evropě.  Profesor Václav Černý o tom říká: “Heydrich přišel zabít český národ a český národ ho za to zabil.”

Stěžejním Heydrichovým úkolem v Protektorátu bylo zvětšit podíl zbrojní výroby pro nacisty, přichystat poněmčení a posléze  likvidaci českého národa či zavést kolaborantskou politiku. Okamžitým cílem bylo potlačení domácího odboje kvůli zklidnění situace v Protektorátu.  Hned druhý den po nástupu do funkce proto Heydrich dal vyhlásit výjimečný stav a ihned po příjezdu zatknout předsedu vlády Aloise Eliáše (ten byl hned v říjnu odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství). Během stanného práva byli popraveni představitelé Obrany národa, Sokola a ilegálního vedení Komunistické strany Československa.

Osud českého národa měl být podle Heydrichova projevu v Černínském paláci 2. října 1941 následující: germanizace, vysídlení na východ a fyzická likvidace těch, kteří by se odmítli podvolit. Otázka protektorátních Židů byla rovněž řešena. Na poradě v Praze 10. října bylo rozhodnuto o deportaci části českých Židů do Lodže. Za vhodné místo pro soustředění většiny protektorátních Židů byl určen Terezín.

Heydrichova politika “cukru a biče” byla úspěšná. Odboj byl oslaben a mezi občany vládl strach. Heydrich o Češích říkal, že jsou jako tráva – když cítí nebezpečí, skloní se, ale jsou připraveni znovu vztyčit hlavy. Přesto se však cítil v bezpečí  (“Proč by na mne měli moji Češi střílet,” říkal) a ze své vily v Panenských Břežanech jezdil v otevřeném automobilu, což usnadnilo plánování atentátu.

Reinhard Heydrich se narodil 7. března 1904 v Halle nad Sálou. Jeho otcem byl operní zpěvák a babičkou Židovka.  Reinharda vychovávali v duchu německého nacionalismu. Jako osmnáctiletý nastoupil k námořnictvu, odkud musel v roce 1931 odejít po procesu kvůli znásilnění dcery námořního důstojníka.

V témže roce vstoupil, inspirován manželkou Linou, do NSDAP a SS. V polovině následujícícho roku se stal šéfem bezpečnostní služby SS, posléze hlavou bavorské policie. V roce 1936 už byl šéfem bezpečnostní policie a v roce 1939 vedl Hlavní úřad říšské bezpečnosti.

Heydrichovi lidé už od roku 1937 organizovali nepokoje v sudetoněmeckém pohraničí Československa. Tím v říjnu 1938 napomohli k rozbití republiky. Po začátku druhé světové války ustavil Heydrich tzv. operační skupiny (Einsatzgruppen). Ty od června 1941 v okupovaných územích s pomocí místních milicí vyvraždili asi 1,2 milionu Židů a statisíce Rusů. Realizací “konečného řešení židovské otázky” byl Heydrich pověřen v červenci 1941.

(Redakce Shekel.cz)

2 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  20.5.2012 – 28 Iyyar 5772 v 16:40 — Odpovědět

  Francie, Anglie… nás zaprodali Němcům. Atentátem pohromu a zradu Československa završili.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. Petr Jano
  21.5.2012 – 29 Iyyar 5772 v 10:42 — Odpovědět

  Tento článek by mělo číst stovky či tisíce mladých českých poblouzněných neonacistu.
  Neboť na základě již zřetelných závažných skutečnosti ohledně pozvedání nacismu v ČR, se právě těmito českými radikálními nacionalisty, opět zviditelňuje nacistická ďábelská idea o čistotě rasy, která pochází z hitlerovské myšlenky, zničit jiné národy, které dle nacistické idee je nutné likvidovat…!
  To co se děje v české neonacistické mládeži, by se mělo co nejrychleji zastavit, jinak v ČR bude v průběhu 5let, velký problém…
  Kdy státní instituce, jako je vláda a jiné bezpečnostní orgány státu, budou mít velice závažné problémy z touto rasistickou a nacionálně extremistickou mládeží. Posledních 20 let toho je jasných důkazem, jejich akcí proti jiným menšinám.

  Nacismus a rasismus jsou ďábelské ideologie, které zahubili a chtějí zahubit další miliony lidí…!!Lidé bděte, nacismus není mrtev! Nyní se probouzí v mnoha státech Evropy…!

  1
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

V češtině vyjde kniha vzpomínek Heydrichovy manželky

Další článek

Rakouský ministr obrany kritizoval šéfa izraelské diplomacie