Zdroj: domaci.eurozpravy.cz

Výstavu, která má Izraelcům novým způsobem přiblížit nacistickou genocidu Židů, dnes v Jeruzalémě zahájili předsedkyně české Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin. Expozice nese název Atentát na Reinharda Heydricha – smrt architekta holokaustu a nachází se v prostorách jeruzalémského Knesetu (parlamentu). Klade si za cíl seznámit návštěvníky s nejvýznamnější akcí,  československého odboje za 2. světové války – s atentátem na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha.

Jedinečnost výstavy spočívá v tom, že expozice byla navržena pro samotný Kneset. Informoval o tom plukovník Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze, který výstavu připravil. Expozicenávštěvníkům zároveň přibližuje vztahy mezi českým a židovským národem a státem Izrael, od doby života T.G.Masaryka až do konce 40. let.

Na toto období vzpomínala při vernisáži i paní Rut Bondy, která přišla do Izraele po 2. světové válce.

Předseda Knesetu Rivlin se na slavnostním zahájení výstavy netajil tím, že jeho předkové pocházeli z míst, kde se dnes nachází Česká republika.

Podle Knížka jsou v expozici vystaveny i velmi vzácné předměty – za jeden z nejzajímavějších považuje tabulku pro určování rasy člověka podle pigmentace očí, vlasů a kůže. K vidění jsou také některé y předmětů patřících československým vojákům, kteří se podíleli na atentátu na Heydricha: návštěvníci mohou vidět kravatu, tašku nebo část padáku.

(Redakce Shekel.cz)

 

 

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Moudrost jen pro moudré ?

Další článek

Královna popu Madonna v Tel Avivu zahájí další světové turné