Zdroj: Shekel

Svržený egyptský prezident Husní Múbarak si v sobotu vyslechne rozsudek soudu. Bývalý vládce Egypta čelí obvinění z korupce a ze spoluviny na zabití stovek demonstrantů během loňských protivládních protestů, obvinění však odmítá. Prokurátor pro  Mubaraka navrhl absolutní trest. Čtyřiaosmdesátiletý Mubarak stojí před soudem jako první hlava státu svržená v rámci takzvaného arabského jara.

Mubarakova téměř 30 let trvající vláda byla ukončena protivládními protesty, které se do Egyptaloni v lednu přenesly ze sousedního Tuniska. Mubarak byl vloni 11. února  donucen odstoupit, vládu převzala armáda. Za 18 dnů masových demonstrací však zemřelo bezmála 850 lidí.

Z podílu na jejich smrti  je obviněn i sedmvysokých bezpečnostních činitelů včetně  bývalého ministra vnitra Habíba Adlího. Obvinění se vztahují k prvním šesti dnům nepokojů, které začaly 25. ledna. Mubarak se také zodpovídá z údajného úplatkářství  při prodeji zemního plynu Izraeli a z údajného přijetí úplatku od egyptského podnikatele Husajna Sálima. Ten je souzen v nepřítomnosti. Ve stejném procesu jsou z korupce obviněni i Mubarakovi synové Gamál a Alá.

Proces před soudem v Káhiře začal 3. srpna. Mubarak, který je údajně vážně nemocen a dva měsíce po odstoupení musel být kvůli srdeční slabosti hospitalizován, absolvoval asi tři desítky stání na lůžku nebo na vozíku. Během procesu většinou mlčel a při skončení přelíčení 22. února nevyužil možnosti vyjádřit se k případu před soudem.

Hlavního žalobce Mustafa Sulajmán tvrdí, že všech osm obžalovaných z podílu na vraždění pomáhalo osnovat střelbu do demonstrantů. Mubarak prý věděl o zabíjení, přesto se ho však nepokusil zastavit.  Adlí údajně  na Mubarakův rozkaz povolil pálit na demonstranty ostrými náboji.

Obhajoba tvrdí, že Mubarak je formálně stále hlavou státu, a měl by být souzen jen zvláštním soudem.

Ohlášení rozsudku je načasováno na dobu uprostřed prezidentských voleb v Egyptě. Od těch se očekává, že ukončí násilnostmi poznamenané předání moci civilistům. Rozhodne-li soud o Mubarakově vině, exprezident se smí proti verdiktu odvolat. Zsznívají i obavy, že tribunál může kvůli nedostatku důkazů exprezidenta zprostit obvinění. Takový rozsudek by mohl vyvolat další nepokoje.  Soud ale může i odročit oznámení rozsudku.

Prokuratura, jejíž vedení bylo jmenováno ještě za Mubarakovy vlády, tvrdí, že disponuje dostatkem důkazního materiálu proti exprezidentovi. Podle agentury AFP se ale po výslechu některých svědků zdá, že věc není jednoznačná. Vypovídající policista například uvedl, že měl rozkaz zacházet s demonstranty jako s bratry. Adlího bývalý náměstek řekl, že ministr  v nejkrvavější den povstání rozkázal používat jen vodní děla a slzný plyn. Bývalého vrchního velitele letectva Mubaraka prý neviní ani klíčoví svědkové jako šéf vládnoucí Nejvyšší rady ozbrojených sil maršál Husajn Tantáví.  Někteří právníci rodin obětí ale tvrdí,  že Tantáví vypovídal křivě.

Reakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nikolaeovy Lidice zhlédlo za rok půl milionu diváků

Další článek

King Solomon získal prestižní ocenění