Zdroj: czechmatediary.com

Do roka od premiéry shlédlo film Lidice, natočený režisérem Petrem Nikolaevem podle scénáře Zdeňka Mahlera,  523.000 diváků. Tvůrci chtěli přiblížit osud Lidic co nejširším řadám mladých lidí a seznámit je s tímto obdobím nedávných českých dějin. I to byl jeden z důvodů, proč vloni uspíšili jeho premiéru, aby stihli konec školního roku.

“Filmová představení určená školám navštívilo 92.000 žáků, DVD s filmem se prodalo 20.000 kusů včetně nosičů Blu-ray,” uvedl producent Adam Dvořák ze společnosti Bioscop. Podle jeho slov byly Lidice prodány i do Francie, Číny, Ruska, Anglie a na Slovensko. Na festivalu ve Phoenixu i v Buenos Aires na přehlídce filmů EU získal film Cenu diváků.

“Na Facebooku je početná komunita žen Lidice, která čile komunikuje mezi sebou. Některé před tím ani neznaly původ svého jména,” dodal Dvořák. Úspěšný byl i soundtrack, kterému propůjčili hlas Lucie Bílá, Aneta Langerová, Xindl X a skupina Divokej Bill. Hudební doprovod se rodil pod vedením Michala Hrůzy, který k Lidicím složil hudbu. Filmové role ztvárnili Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Veronika Kubařová, Norbert Lichý, Jan Budař a herci z Polska a Německa.

Film vznikal nelehce. Po počátečních obtížích s financováním projektu onemocněla režisérka Alice Nellis. Peníze nakonec přišly od měst a dárců a režírovat byl ochoten Nikolaev. Kameru měl na starosti Antonio Riestra z Mexika (Normal, Amores Perros, Frida).

Scénář v rámci vypálení Lidic 10. června 1942 stmelil tři příběhy. První z nich je o muži, který si ve vězení odpykává trest za zabití syna a jako jediný mužský obyvatel Lidic tak přežije. Druhý je příběh dopisu, na jehož základě nacistický masakr proběhl. Třetí příběh je o strachu a o přežití za cenu ztráty cti.

Lidice patří mezi symboly nacistického teroru během druhé světové války. Němci ves vypálili kvůli předpokládané souvislosti lidického občana s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. V obci nacisté zastřelili 173 mužů, ženy uvěznili v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti s výjimkou kojenců a několika dětí vybraných k poněmčení  skončily v plynových komorách vyhlazovacího tábora. Celkem bylo o život připraveno 340 lidických obyvatel. Po válce se do země vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Redakce Shekel

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Královna popu Madonna v Tel Avivu zahájí další světové turné

Další článek

Egyptský soud má vynést rozsudek nad exprezidentem Mubarakem