Zdroj: Archiv

Přesně před deseti lety (31. července 2000) byl zvolen prezidentem Izraele Moše Kacav.

Jedná se o prvního pravicového politika, který kdy stál v čele židovského státu. Byl zvolen v pořádí jako osmý prezident a funkci zastával sedm let. Dva týdny před koncem jeho funkčního období byl však donucen rezignovat kvůli sexuálnímu skandálu.

Kacav se narodil v íránském Jazdu 5. prosince 1945. Do Izraele jeho rodina přesídlila o šest let později. Vystudoval ekonomii a historii na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Nejprve pracoval jako učitel, později vstoupil do politiky. V obci Kirjat Malachi, kde bydlí, byl zvolen starostou.

V roce 1977 úspěšně kandidoval za pravicový blok Likud do izraelského parlamentu (Knesetu). Následoval i další kariérní růst. V 80. Letech zastával post ministra práce a sociální péče, v 90. letech měl pak na starosti rezort cestovního ruchu. Jeho vítězství v prezidentské volbě v roce 2000 bylo překvapivé. Porazil při ní expremiéra Šimona Perese. Po Jicchaku Navonovi se tak stal teprve druhým sefardským Židem v prezidentském křesle. Navon byl prezidentem v letech 1978 – 1983.

Kacav je však od srpna 2006 trestně stíhán pro podezření ze spáchání sexuálního nátlaku, obtěžování a dokonce znásilnění. Údajně se ho měl dopustit na jeho podřízených zaměstnankyních. Kacav, který je ženatý a má pět dětí, však jakoukoliv vinu popírá. Soud mu nabídl dohodu, na jejímž základě se měl Kacav přiznat k méně závažným deliktům a vyváznout jen s podmíněným trestem. To však Kacav odmítl a dále tak čeká na soudní rozuzlení.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Košer strava je různorodější, než si Židé myslí

Další článek

LAS podpořila přímé rozhovory Palestinců s Izraelem