Zdroj: Archiv

Arabské státy se rozhodly podpořit přímé mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci.

Termín, kdy dojde k jejich obnově, však nechají na palestinském prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Tyto závěry vyplynuly z dnešního jednání ministrů zahraničí Ligy arabských států (LAS), které se uskutečnilo v Káhíře.

“Ponecháváme na palestinském prezidentovi, aby zhodnotil, kdy podmínky umožní taková jednání zahájit,” prohlásil katarský premiér a šéf diplomacie šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání po skončení schůzky, které předsedal. Také dodal, že účastníci této schůzky odeslali dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, kde vysvětlují svůj postoj a svoje požadavky k těmto jednáním.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na to reagoval prohlášením, že Izrael je připraven k „přímým a otevřeným“ jednáním s palestinskou správou.

Spojené státy již dlouho naléhají na obnovení přímých mírových rozhovorů. Zatím probíhají pouze nepřímé sbližovací rozhovory, které zprostředkovává od května zvláštní emisař George Mitchell. Obnovení přímého dialogu by celou věc posunulo.

Právě přímý dialog byl přerušen izraelskou ofenzivou v pásmu Gazy na přelomu let 2008/2009. Jedna z podmínek Mahmúda Abbáse pro obnovení přímého dialogu je to, aby se začalo jednat právě v tom bodě, kdy skončily předchozí rozhovory.

Dále se podle něj má Izrael zavázat ke stažení ze západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma a ke zmrazení výstavby v osadách. Abbás, který se také zúčastnil schůzky v Káhiře, tyto své podmínky zopakoval ve středu pro egyptský tisk.

“Až dostanu záruky (v těchto bodech), okamžitě se zapojím do jednání,” uvedl pro agenturu AFP. Podle ní palestinský prezident čelí “tlaku, jaký nikdy před tím v životě nezažil, a to ze strany americké administrativy, Evropské unie a generálního tajemníka OSN”.

Agentura AP tento týden přinesla informaci o dokumentu, v němž Mitchell varoval Abbáse, že pokud nebude souhlasit s obnovou rozhovorů, americký prezident nebude schopen pomoci Palestincům získat vlastní stát.

Ehud Olmert, který byl předsedou izraelské vlády při posledních přímých rozhovorech, Palestinclm nabídl, že výměnou za zachování některých osad na západním břehu Jordánu dostanou Palestinci jiná území současného Izraele. S odchodem Židů z východního Jeruzaléma však Izraelci nepočítají i přesto, že Palestinci zde chtějí mít hlavní město svého budoucího státu. To je však pro Izrael nepřijatelné, neboť považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Moše Kacav byl zvolen izraelským prezidentem před 10 lety

Další článek

Proč státní podniky okrádají stát?