Zdroj: Archiv

Možná je to způsobeno mojí naivitou, možná tím, že Izrael jsem navštívil pouze jako turista a nikdy v této zemi nežil,..

.. nicméně k těmto slovům, které vyřknu, mě přivedla kniha od Liona Feuchtwangera Židovka z Toleda a za touto myšlenkou si i stojím:

Muslimové a Židé byli vždycky v minulosti jako bratři a i tak se k sobě chovali. Vzájemná konvertita (převážně Židů na víru v Alláha) nebyla ničím výjimečným.“

Celou tuto myšlenku bych chtěl převést do současné doby a zeptat se: „Proč je vlastně taková nenávist mezi lidmi, mezi křesťany a židy, nebo židy a muslimy? Proč katolická církev ve 13. století spolu se španělským králem tolik nenáviděla Židy, když to byli právě Židé, kteří vedli a štědře podporovali královskou pokladnu? Proč se dnes katolická církev Židům omlouvá?“

Na všechny tyto otázky se dá podle mého přesvědčení odpovědět dvěma slovy: „Peníze a ropa“.

Katolická církev má již dnes dostatek peněz, majetku a nemovitostí. Nikdy jsem si sice nevšiml, že by Hospodin mluvil o tom, že jeho služebníci by měli žít v takovém blahobytu, jakým katolíci obecně oplývají, ale musím se přiznat, že Nový Zákon jsem tak důkladně nečetl. Možná se pletu, ale katolickou církev považuji za prapůvodce nenávisti mezi Židy a Muslimy.

Muslimové se bojí, že Hospodin (Alláh) – mám však na mysli pořád stejného Boha – je opustí a ropa jim jednoho ošklivého dne dojde. Nicméně ropa jako nerostná surovina je konstanta, tedy jinými slovy její zásoby se doplňují tak rychle, jak jí spotřebováváme. Pořád bude platit pravidlo, že ropy budeme mít vždy na zhruba 50 let dopředu.

Kdyby se muslimové chovali v zájmu našeho Boha, jehož nazýváme Hospodin (a vždy byl také jejich Bohem), došla by jim tato skutečnost a veškeré dění na naší planetě Zemi by bylo mnohem smířlivější, čistší a mírumilovnější.

Autor: David Fábry

Korektura: Jaroslav Kysilko

Přečtěte si také od autora: Dlouhodobá křivka kapitálových trhů – Aneb Ekonomie pohledem NeEkonoma I.

6 Komentářů

 1. Gvurele
  1.8.2010 – 21 Av 5770 v 18:17 — Odpovědět

  Člověče, Vy teda píšete pěkně složitě :-), a to jsem myslela, že tohle umí jen Achab. Je to jak sto informací na třech řádcích – i prdlej veřící (omlouvám se pokud tím některé věřící urazím) ekonom s tím má problém – trošku. Ono je to asi ještě složitější, tím, že jde o Španělsko. ….. aneb jak se tuhle rvali jedni z druhejma o návštěvě školy – teda kdo má větší právo tam chodit. Za vším hledej ženskou a prachy, takže i ropa v tom má moderní historii něco. Zareaguju víc, až přečtu Židovku z Toleda. Chystám se na ní, ale momentálně dočítám Flavia Josefa….ten mi taky dal hodně myšlenek, třeba o původu křesťanství, resp. o původu “oddělení” od židovství, a kde se třeba vzala, já tak nerada píšu slova jako nenávist, ale je to tak, alespon historicky, nesmyslná nenávist některých katoliků k židům. Já si zas stojím za tím, že lidi se vždy budou prát, že tenhle má větší pravdu než onen, a že, bohužel, vždy budou mít potřebu na někoho ukázat a hodit na něj vlastní vinu. Dokud se to nesemele a neumele něco novýho – o čemž do jistý míry pochybuji. Nad konstantou přírodních zdrojů a křivkou růstu vers hospodářské cykly se zamyslím hlouběji až budu mít totálně čistou hlavu. Jediný, co mě ted napadá je zákon zachování energie. Nicméně sinusoidy a paraboly jsou jedny z nejkrásnějších fcí, které toho hodně popíšou i z bible. Asi z toho neusnu :)

  0
  0
 2. 1.8.2010 – 21 Av 5770 v 18:44 — Odpovědět

  Gvurele, až bude další setkání autorů portálu, rád Vás pozvu a poznám, je to moc milý komentář, děkuju :-)

  0
  0
 3. Gvurele
  1.8.2010 – 21 Av 5770 v 18:47 — Odpovědět

  Děkuju za předpozvání, je to moc milý a vážím si toho. Ale někteří by z toho mohli mít psotník :-), vážně, já nelžu.

  0
  0
 4. Gvurele
  1.8.2010 – 21 Av 5770 v 19:05 — Odpovědět

  :-D a hlasitej. Z té návštevy.

  0
  0
 5. 1.8.2010 – 21 Av 5770 v 19:18 — Odpovědět

  :-))) Umím si to představit, ale to pozvání platí!

  0
  0
 6. sid
  5.8.2010 – 25 Av 5770 v 18:05 — Odpovědět

  No on to není stejný B-h. Nebyl stvořen jako žid, křesťan, zoroastrián ani muslim. Muslim nemůže o svého B-ha přijít, když už tu je ta péče. Prostě žije v “odevzdání” v Alláha a ví, že Muhammad je jeho prorok (blíže viz šaháda).Judaismus a islám jsou ortho+ praxos, tedy ortopraktická náboženství, kdy je zapotřebí stále kontrolovat plot kolem Tóry nebo ducha hadíthů- tedy to zda my žijeme podle něj (plotu), zatímco křesťanství je ortho+doxos, ortodoxní. Věřící si klidně vystačí s Biblí, potažmo na americkém Západě 19.stol. s Novým Zákonem, z něhož se skupinou věřících je křesťan s to vytvořit po pár kázáních “novou církev”, adventisty, baptistické denominace… Nemyslím si, že křesťané jsou bohatší( o penězích), protože nejde o vizigótské království v Toulouse-Toledu-Cordobě a o příchod muslimů, ale o ducha vydělávání peněz. Proč jsou Slované Slovany? Protože byli “sklavoi”, otroky, které jsme my na ukrajinských pláních kupovali od jejich předáků, a ve Středomoří prodávali. Proto nás nenáviděli,a církev svatou stavěli proti nám. Asfalt s tím v linii dějin nemá, příteli, co dělat.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proč státní podniky okrádají stát?

Další článek

Rakety vybuchly v jižním Izraeli a Jordánsku, jeden mrtvý